Nejstarší Japonce je 114 let, nejstaršímu muži v zemi vycházejícího slunce pak 112. Jiroemon Kimura je i přes svůj požehnaný věk stále aktivní a těší se dobrému zdraví. Vstává brzo ráno, s pomocí lupy si denně čte noviny a pečlivě sleduje parlamentní debaty v tisku i přímých televizních přenosech.

Počet stoletých Japonců se za posledních šest let zdvojnásobil, v zemi je jich už přes 40 tisíc přičemž téměř každé deváté jméno na jejich seznamu je ženské. Oznámila to v pátek agentura AP s odvoláním na japonské vládní zdroje.

"Údaje jasně ukazují, že Japonsko od konce druhé světové války setrvale a rychle stárne, zejména díky lékařské péči a vysokému životnímu standardu," prohlásil Hirojuki Išii z ministerstva zdravotnictví. Vláda si přitom svých staříků váží, každý, kdo oslaví sté narozeniny od ní totiž obdrží blahopřání a malý dárek.

Zrychleným tempem přibývá na souostroví stoletých a starších lidí v posledním půlstoletí. Před deseti lety stoletou populaci tvořilo jen asi deset tisíc lidí, v roce 2007 jich bylo už třikrát tolik. Za uplynulé dva roky jich přibylo dalších deset tisíc, uvedlo ministerstvo.

Podle odhadů OSN by v zemi vycházejícího slunce měl do roku 2050 žít téměř milion Japonců starších sta let. Už nyní má navíc japonská populace jednu z nejdelších nadějí na dožití na světě - 86 let u žen a 79 let u mužů.

Ačkoliv takto staří lidé jsou zdravější a aktivnější než v dřívějších dobách, jejich rychle rostoucí počet vyvolává obavy z přetížení japonského penzijního systému a systému lékařské péče.

Úřady proto již přišly s programy, které podněcují staré lidi, aby zůstali činní a pokračovali v práci. Odchod do důchodu byl již posunut z 60 na 65 let, někteří se staví za hranici 70 let.