Násilí, které probíhá v posledních hodinách v Afghánistánu, si vyžádalo nejméně 52 lidských životů. Mezi mrtvými jsou vojáci, povstalci z hnutí Taliban i civilisté. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP.

Koaliční síly zabily během noční vojenské akce v severní provincii Kunduz 11 povstalců. Oběťmi byli členové hnutí Taliban, kteří se prý podíleli na příchodu cizích bojovníků a sebevražedných atentátníků do země. Vojáci rovněž zabavili munici, granáty a materiál na výrobu výbušnin. Během pátečního útoku extremistického hnutí Taliban také v provincii Kunduz zahynulo podle agentury AFP sedm policistů.

V jižní provincii Uruzgán zemřelo v pátek 14 civilistů, když jejich vozidlo najelo na minu nastraženou poblíž silnice. V sousední provincii Kandahár zahynulo na následky výbuchu improvizované bomby šest civilistů. Nastražené miny a výbušniny přitom mají mít za cíl především vojáky NATO nebo Afghánistánu.

Šest pracovníků bezpečnostní služby, která chrání stavební společnost v provincii Kunar, zemřelo během sobotního útoku hnutí Taliban. Deset mužů bylo zraněno. Během pátečního večerního útoku na kontrolní stanoviště v provincii Nangarhár zemřeli čtyři policisté. Ve východní provincii Paktika zemřel sebevražedný útočník, který však nezpůsobil žádné další ztráty na životech.

Násilí v Afghánistánu v posledních dvou letech stále roste. V posledních měsících dosahuje největší míry od invaze mezinárodních sil v čele s USA v roce 2001.

Související