Irský podnikatel Declan Ganley, který sehrál velkou roli v loňském odmítnutí lisabonské smlouvy irskými voliči, dnes oznámil, že před opakovaným referendem o tomto dokumentu proti němu povede novou kampaň. Irové budou o smlouvě o fungování rozšířené Evropské unie znovu hlasovat 2. října.

Ganley před červnovými volbami do Evropského parlamentu, v nichž kandidoval, řekl, že pokud v nich neuspěje, což se nakonec stalo, další kampaň proti lisabonské smlouvě nepovede. V rozhovoru pro dnešní list Irish Daily Mail ale prohlásil, že si brzy uvědomil, že nemůže zůstat zticha a nic nedělat.

Řekl, že Evropskou unii považuje za "absolutně zásadní" a že je zapotřebí, aby Irsko bylo "v srdci Evropy", jak říká jeho vláda, aby přiměla lidi hlasovat pro smlouvu. "Ale to lisabonská smlouva nezajišťuje. Lisabonská smlouva je hluboce protievropská, protože soustřeďuje moc v rukou lidí, kteří nikdy nemusili usilovat o demokratické schválení evropskými občany," zdůraznil.

Ganley, kterého na české scéně podporoval prezident Václav Klaus, prohlásil, že dostal tisíce žádostí, aby se do debaty o smlouvě před novým referendem zapojil. Dodal ale, že jeho kampaň bude tentokrát malá, protože na ni není dost peněz. "Myslím, že to bude něco mezi 50.000 a 200.000 eury (1,3 až 5,2 milionu korun)," řekl.


Úmysl znovu zasáhnout do debaty naznačil Ganley už v rozhovoru pro páteční americký list The Wall Street Journal. Tam řekl, že "Evropská unie je teď vzhůru nohama. Vede své záležitosti za zavřenými dveřmi a to musí přestat a musí to přestat okamžitě."

Ke vstupu lisabonské smlouvy v platnost je zapotřebí jejího schválení ve všech 27 zemích unie. Irsko je jediná členská země, kde se o ní rozhoduje v referendu. Kromě něho už byla schválena ve všech zemích unie s výjimkou České republiky, Polska a Německa, kde po ratifikaci v parlamentech chybějí podpisy prezidentů.

Související