Několik set novinářů v Hongkongu demonstrovalo proti násilí, kterého se údajně dopustila čínská policie na třech žurnalistech během nedávných nepokojů v Urumči.

Asi 700 novinářů oblečených v černém pořádalo protestní průvod s transparenty, požadujícími po vládě autonomní čínské provincie omluvu za zásah proti třem hongkongským novinářům. Demonstranti zároveň požadovali, aby Peking ukončil represe proti médiím.

Tři novináři byli podle AFP 4. září před svým zatčením zbiti policisty, když se ve správním centru provincie Sin-ťiang Urumči pokoušeli uniknout slznému plynu, kterým policie rozháněla dav obyvatel.

Ti se bouřili po záhadných útocích injekčními jehlami v provincii, za kterými údajně stojí ujgurští separatisté, podobně jako během červencových nepokojů, které si vyžádaly více než 200 obětí.


Podle úřadů autonomní oblasti se novináři podíleli na podněcování násilností. Asociace hongkongských novinářů však tvrdí, že jde o lži a o jasné porušení svobody tisku.

Přestože je od roku 1997 bývalá britská kolonie Hongkong opět součástí Číny, je zde v rámci uspořádání "jedna země, dva systémy" stále rozsáhlá svoboda slova a tisku na rozdíl od zbytku Číny.

Související