Rusko poskytlo Venezuele úvěr ve výši 2,2 miliardy dolarů na nákup ruských zbraní, především tanků T-72 a raketových systémů protiletecké obrany. Oznámil to v neděli venezuelský prezident Hugo Chávez, který je známý svými protiamerickými postoji a podporou komunistické Kuby.

"Díky podpoře ruského prezidenta (Dmitrije Medveděva) a jeho premiéra (Vladimira Putina) se nákup zbraní k posílení naší obranné kapacity stal skutečností," řekl v místním rozhlase a televizi Chávez, který se v pátek vrátil z desetidenní cesty po afrických, asijských a evropských zemích včetně Ruska.

Venezuelský prezident považuje Rusko za strategického spojence. Medveděv při čtvrteční Chávezově návštěvě slíbil, že Moskva mu prodá jakékoliv zbraně, jež by chtěl od ní koupit. Levicový politik na oplátku uznal nezávislost dvou gruzínských separatistických proruských republik Osetie a Abcházie.

Spolupráce obou zemí trvá již řadu let. Rusko a Venezuela podepsaly v letech 2005 až 2007 nejméně 12 zbrojních dohod v celkové výši 4,4 miliardy dolarů.

Související