Staré typy televizorů, které dodnes vévodí mnoha obývákům, v příštích letech zřejmě postupně vymizí. Evropská komise totiž požaduje, aby výrobci televizorů snížili jejich spotřebu energie o pětinu. Podle úředníků i výrobců to v praxi znamená, že z obchodů zmizí televize s elektronkovou obrazovkou, které nemohou z technického hlediska tyto nároky splnit. Uvádí to britský deník The Times.

Opatření je součástí direktivy Evropské unie, která má pomoci zastavit růst spotřeby elektrické energie v domácnostech. Letos v září byly na jejím základě již zakázány některé typy žárovek.

Její další část, která vstoupí v platnost v příštím roce, dává výrobcům televizorů dva roky na to, aby snížili jejich spotřebu o pětinu. The Times ale upozorňuje, že staré typy televizí mají paradoxně nižší spotřebu než její plazmoví a LCD konkurenti. Zatímco v případě plochých televizí ale výrobcům nezbude než zaplatit výzkum vedoucí ke snížení jejich spotřeby, u starších typů televizí se jim investice nevyplatí.

Náročné požadavky chystá Komise i pro další elektrospotřebiče. Nyní lze v obchodech na území Evropské unie prodávat přístroje označené podle své energetické náročnosti písmeny A++ až G, od července 2010 ale budou povoleny jen spotřebiče označené písmenem A.

Spolu s televizory by se nové zákazy měly vztahovat například také na pračky, které nemají program na praní vodou o teplotě třicet stupňů Celsia a některé typy ledniček, mrazáků a myček. V ohrožení je údajně i rychlovarná konvice, mixéry, vysavače a kávovary v dnešní podobě.

Bruselští politici a úředníci si od těchto opatření slibují velké úspory. Ušetřit by se takto prý dal ekvivalent energetické spotřeby celé Itálie. Kritici ale oponují, že spíše než na domácí spotřebiče by se Komise měla zaměřit na leteckou dopravu.

„Ani kdyby naše domovy úplně odřízli od elektřiny, nevyrovnalo by to emise oxidu uhličitého, které vypustí letadlo při zpátečním letu z Londýna do Říma,“ tvrdí Chris Goodall, autor knihy o ekologicky šetrném životě "How to Live a Low-Carbon Life".

„Politici se odváží regulovat účinnost, ale nejsou dost stateční na to, aby regulovali životní styl, tedy třeba naši zálibu v létání,“ myslí si Goodall.

Související