„Lžete!“ zakřičel v úterý z poslanecké lavice republikánský kongresman Joe Wilson na prezidenta Obamu. Stalo se tak ve chvíli, kdy Obama řečnil o podrobnostech své zdravotnické reformy, konkrétně o pozici ilegálních imigrantů v novém systému.

Kvůli incidentu se v USA strhla debata, do které se zapojil i bývalý prezident Jimmy Carter. Ten tvrdí, že nejen Wilsonovi, ale i dalším Obamovým kritikům jde spíš o barvu pleti amerického prezidenta než o jeho politické vize.

Podle Carterova prohlášení je „patrný utkvělý pocit mnoha lidí v této zemi, že Afroameričan by neměl být prezidentem“. Podle Cartera totiž ostrá vlna odporu, která se zvedla proti Obamovi zejména v posledních týdnech v debatě o zdravotnické reformě, "není obyčejným výsledkem upřímné debaty o tom, zdali máme mít ve zdravotnictví národní program".

"Je to hlubší než jen to," řekl laureát Nobelovy ceny za mír v televizi NBC. "Směřování k rasismu stále existuje a myslím, že to vybublalo na povrch nejen na jihu, ale v celé zemi," dodal bývalý prezident.

Republikáni se nicméně proti těmto tvrzením ostře ohradili. Tvrdí, že jejich odpůrci hrají "špinavou hru", protože obvinit kritika prezidenta tmavé pleti z rasismu je velmi snadné. Republikánům se nelíbilo také to, že celý incident projednával Kongres, který Wilsonovi

Zastupitel se totiž již dříve Obamovi omluvil a rozmazávat celou záležitost tak podle mnohých poslanců bylo zbytečnou ztrátou času. „Ačkoliv nesouhlasím s prezidentovým prohlášením, můj komentář byl nevhodný a politováníhodný. Chci vyjádřit svou upřímnou omluvu prezidentovi za tento nedostatek zdvořilosti,“ napsal ve své omluvě Wilson.

Fakt, že Obamův projev narušil právě on ještě v celé debatě o rasismu přilil do ohně. Dvaašedesátiletý politik původem z Jižní Karolíny totiž v minulosti pracoval jako asistent u senátora Stroma Thurmonda, který prosazoval segregační politiku. Thurmond dokonce v roce 1948 kandidoval na prezidenta za segregacionalistickou stranu.

Podle BBC byl Wilson také jedním z mála politiků, kteří koncem 90. let hlasovali pro to, aby na budově zákonodárného shromáždění v jeho domovském státě visela kontroverzní konfederační vlajka. Ta je v dnešní době spojována mimo jiné s připomínkou otroctví či s organizací Ku Klux Klan.