Minimálně 16 životů včetně civilistů si vyžádal poslední velký útok v afghánské metropoli Kábul. Mezi oběťmi jsou podle zahraničních médií také italští vojáci.

K neštěstí došlo poté, co útočník v autě napěchovaném výbušninami najel kolem 9:40 našeho času v centru města do dvou obrněných vozidel italských jednotek, které jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), jež v zemi působí pod velením NATO.

Jedno z aut bylo zcela zničeno a celá jeho pětičlenná posádka byla usmrcena. Ve druhém voze přišel o život jeden italský voják a další čtyři byli zraněni.

Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že útok si rovněž vyžádal deset obětí a 55 zraněných z řad afghánských civilistů. Exploze zničila nejméně šest dalších automobilů, poškodila 21 obchodů a vyrazila sklo z oken v budovách v okruhu jednoho kilometru od místa incidentu.

Nálož explodovala nedaleko diplomatické enklávy, kde sídlí řada západních misí, včetně americké a britské ambasády, na silnici hojně využívané zahraničními oddíly při cestách směrem k hlavnímu kábulskému letišti.

Výbuch nedaleko prezidentského paláce

Tiskové agentury připomněly, že poblíž místa útoku leží také prezidentský palác, kde krátce před výbuchem pořádal afghánský prezident Hamíd Karzáí tiskovou konferenci k srpnovým volbám.

Prezident ale terčem útoku nebyl. Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v textové zprávě poslané z mobilního telefonu sdělil, že atentátníkem byl člen tohoto islamistického hnutí, který dostal rozkaz zaměřit se právě na zahraniční síly, které v Afghánistánu proti Talibanu bojují.

Dnešní atentát je čtvrtým velkým útokem v afghánské metropoli za posledních pět týdnů. Při tom předchozím vybuchla 8. září bomba nastražená v automobilu u vjezdu na kábulské vojenské letiště. Útok, který byl evidentně namířen proti konvoji NATO a k němuž se později přihlásil Taliban, tehdy usmrtil tři civilisty.

Související