Hned několik členských států Evropské unie na summitu v Bruselu kritizovalo Česko za protahování ratifikace lisabonské smlouvy o unijní reformě. Pokud by schvalování dokumentu, který stále nepodepsal prezident Václav Klaus, nadále vázlo, Češi prý ohrozí vlastní národní zájmy. Novinářům to po skončení summitu řekl slovenský premiér Robert Fico.

Určité výtky na adresu Prahy připustil i český premiér Jan Fischer. "Je samozřejmě fakt, že řada státníků nebo šéfů vlád vnímá ten průběh ratifikačního procesu v České republice s jistou nervozitou. A ta nervozita nepochybně bude sílit s tím, jak se bude blížit říjnová rada (summit), která se těm institucionálním otázkám bude věnovat," prohlásil po skončení čtvrtečního jednání.

Příští summit se uskuteční ve druhé půlce října a jednat se na něm bude mimo jiné o lisabonské smlouvě, která má přinést EU dlouho očekávané reformy, i o výběru a složení nové Evropské komise, tedy výkonného orgánu EU. Ratifikační proces zatím nebyl ukončen ve čtyřech zemích.

 

 

Jako jediní dokument odmítli v loňském referendu Irové, v jejichž zemi se nicméně 2. října uskuteční druhé hlasování. Kromě Irska zatím ratifikace neskončila v Německu, v Polsku a také v České republice. V Německu se očekává dokončení již brzy, v Polsku po případném schválení v Irsku.

V ČR proces zatím vázne. Parlament dokument schválil, ale prezident čeká na případné vyjádření ústavního soudu, na který se chce obrátit skupina senátorů s ústavní stížností zřejmě koncem září.

Větší nervozita z Česka než Irska

"Na druhou stranu je podstatně větší nervozita z toho, co se děje v České republice (než z irského referenda)," řekl Fico s tím, že obavy souvisí hlavně s tím, jak se k celé věci postaví prezident Václav Klaus. Ten je v EU znám jako tvrdý kritik složitě dojednávaného dokumentu.

"Musím potvrdit, že byla velmi silná vyjádření některých premiérů, hlavně velkých států, že kdyby po pozitivním výsledku referenda v Irsku měl někdo snahu brzdit státy EU při aplikování lisabonské smlouvy, tak bude poškozovat vlastní národní zájmy. Myslím, že toto stanovisko bylo velmi silné," prohlásil Fico.

S lisabonskou smlouvou a jejím případným vstupem v platnost souvisí i složení Evropské komise. Mandát té současné vyprší na konci října. Sbor eurokomisařů sice může nějakou omezenou dobu fungovat i poté, avšak s okleštěnými možnostmi a pravomocemi.

Lisabonská smlouva počítá s tím, že si každá země udrží svého komisaře. Pokud by se ale musela nová komise vybírat na základě stávajících smluv, pak se musel jejich počet snížit nejméně o jednoho. V této souvislosti pak zaznělo, že by o něj právě kvůli problémům s ratifikací mohla přijít Česká republika.

"Pokud jde o ratifikační proces a českého komisaře - samozřejmě, že ta témata bez souvislosti nejsou," poznamenal Fischer. Současně však zdůraznil, že případná redukce musí být schválena všemi zeměmi EU, tedy i tou, které by se to týkalo.