Demonstranti se sešli na největším bangkockém náměstí, poblíž vládních budov. Přítomní se domnívají, že převrat poškodil demokracii, a přejí si, aby současný premiér Apchisit Vedžadžíva odstoupil. Podle nich zneužívá pravomoci a neprojevuje dostatečnou úctu králi Pchúmipchonovi Adundétovi.

Šinavatra zavedl velkorysý sociální systém, z něhož těžilo hlavně venkovské obyvatelstvo, a mezi ním má stále velkou podporu. "Přišli jsme sem vyjádřit svou touhu po demokracii. Tato vláda z ní nevzešla, je to přestrojená diktatura," řekl jeden z demonstrantů.

Na náměstí se navzdory silnému dešti shromáždilo několik tisíc lidí, večer se očekává třicetitisícový dav. Premiér vyhlásil tento týden výjimečný stav a dal tím armádě volnou ruku k zásahu pro případ, že by o výročí Šinavatrova sesazení došlo na násilí.

Na demonstraci, jejíž účastníci si přejí Šinavatrův návrat, dohlíží na 6000 policistů.

To se dnes odehrálo v provincii Sísakét na severovýchodě země, kde manifestanti prorazili policejní kordony při pochodu k chrámu na hranici s Kambodžou. Požadují, aby si vláda vymohla zpět sporné pohraniční území na kambodžsko-thajské hranici u hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století.

Jedná se o necelých pět kilometrů čtverečních, na něž si činí nároky Thajsko i Kambodža. Chrám je na seznamu kulturního dědictví UNESCO a Mezinárodní soudní dvůr OSN spornou oblast přiřkl před 47 lety Kambodži.
Související