Oznámil to v sobotu šéf volební komise Daúd Alí Nadžafí. Zároveň vyzval Komisi pro vyšetření volebních stížnosti (ECC), která pracuje pod záštitou OSN, aby urychlila vyšetřování a předešla tak tomu, že by se případné druhé kolo voleb muselo odložit na dobu, až roztaje sníh ve venkovských oblastech.

"Pokud nebudeme moci uspořádat druhé kolo voleb třetí týden v říjnu, potom nepovažujeme za možné vzhledem ke zdejšímu klimatu zorganizovat hlasování ještě tento rok," řekl a dodal, že žádá ECC, aby urychlila tento proces. ECC kvůli stížnostem na podvody nařídila přepočítání hlasů v deseti procentech volebních okrsků.

Ústřední volební komise (IEC) ve středu oznámila, že podle předběžných výsledků voleb konaných 20. srpna získal dosavadní prezident Hamíd Karzáí 54,6 procenta hlasů, zatímco jeho hlavní rival bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh 27,8 procenta. To by bylo dostačující pro to, aby mohla být současná hlava státu vyhlášena za vítěze voleb již v první kole.

Tento výsledek ale nemůže být uznán za oficiální, dokud nebude ukončeno přepočítání hlasů nařízené ECC, podle níž byly zjištěny "jasné a přesvědčivé důkazy volebních podvodů".

Západní diplomaté vyjadřují znepokojení nad případným odkladem druhého kola na příští rok, protože by to mohlo dále zvýšit nestabilitu v zemi a nahrálo by to Talibanu. Ten výrazně zintenzivňuje své akce a snažil se zmařit prezidentské volby, které považuje za podvod organizovaný Američany.
Související