Merkelové křesťanští demokraté (CDU) ve většině předvolebních průzkumů dlouho vedli o více než deset procent nad sociálními demokraty, ale v poslední době se náskok snížil. To kromě jiného snižuje jejich naději na povolební vládní spolupráci s liberály (FDP), které by rádi vyměnili za současné koaliční sociální demokraty.

Podle kancléřky si sociální demokraté zahrávají s pokušením odstoupit od slibu, že nebudou spolupracovat s postkomunistickou Levicí před předpokládanými příštími volbami v roce 2013. "Někteří v SPD sní o spolupráci s Levicí dříve, možná již v roce 2012 či 2011," řekla Merkelová v projevu ve středoněmeckém městě Braunschweig.

Liberálové z FPD, se kterými by Merkelová ráda vytvořila po nynějších volbách koalici, vylučují ve svých výzvách k voličům jakoukoli vládní spolupráci s SPD a Zelenými, uvedla dnes agentura AFP.

I menší než padesátiprocentní společný zisk může křesťanským demokratům a FDP přinést většinu mandátů ve Spolkovém sněmu. Pokud by se jim to však nepodařilo, stala by se přes četné rozpory nejpravděpodobnější koaliční variantou znovu spolupráce křesťanských demokratů se sociálními demokraty.
Související