Pokud Kanada nezruší do konce roku víza pro české občany, pak Evropská komise navrhne protiopatření. Po jednání ministrů vnitra to řekla náměstkyně českého ministra Lenka Ptáčková Melicharová.

Kanada víza zavedla letos v červenci. Zdůvodnila to stejně jako při podobné situaci před několika lety velkým počtem českých žadatelů o azyl. Situace vyvolala diplomatické napětí mezi oběma zeměmi. Praha kvůli tomu i na čas povolala zpět českého velvyslance, což je diplomatický krok dávající najevo výraznou nespokojenost.

"Pan komisař Jacques Barrot zmínil, že by mohlo dojít k tomu, že by byla zavedena víza pro kanadské diplomaty cestující do EU," řekla po neformálních jednání na obědě ministrů vnitra náměstkyně. Od některých zemí zaznívaly podle ní i návrhy, že by se dalo na Kanadu případně tlačit pomocí blíže neupřesněných hospodářských opatření.


"Situace není přijatelná, nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii," řekl eurokomisař Jacques Barrot. Dodal, že se hodlá v celé věci angažovat a právě toto zástupcům Ottawy v budoucích rozhovorech zdůrazňovat. Nicméně nyní je podle něj hlavní jednání. 

Pomoc při řešení situace přislíbila jak Evropská komise, tak i švédské předsednictví unie. Švédský ministr pro přistěhovalectví Tobiase Billströma české námitky chápe. "Doufáme, že tento problém může být rychle vyřešen," řekl s tím, že je připraven Čechům při jednání pomoci.