Írán chce spolupracovat s Japonskem na odstranění jaderných zbraní. Řekl to podle agentury AFP v úterý v New Yorku íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Spojené státy a jejich evropští spojenci podezřívají Teherán ze snahy vyrobit si jadernou zbraň, ale Írán tvrdí, že jeho program na obohacování uranu je určen výhradně na mírovou výrobu elektřiny.

Při jednání uskutečněném na okraj zasedání Valného shromáždění OSN Mottakí japonskému ministru zahraničí Kacujovi Okadovi řekl, že Írán nemá v úmyslu získat jaderné zbraně a že věk jaderných zbraní je pryč. Dodal, že Írán chce pracovat na zákazu jaderných zbraní s Japonskem, protože je to jediná země, která zažila jaderný útok.

Okada vyjádřil politování nad tím, že íránské jaderné aktivity vyvolávají podezření, a vyzval Mottakího, aby vedl otevřená jednání s Obamovou vládou. Mottakí se ohradil, že Írán nemá vůbec v úmyslu diskutovat o svých jaderných právech, uvedly íránské zdroje.

Írán souhlasil s účastí na jednáních s pěti stálými členy RB OSN (USA, Ruskem, Čínou, Francií a Británií) a Německem 1. října. Předem ale prohlásil, že na jednáních odmítá debatovat o svém nukleárním programu. Vyjádřil nicméně ochotu jednat o globálním jaderném odzbrojení a o dalších mezinárodních záležitostech.

Související