Skupina největších ekonomik světa G20 se má stát namísto G8 hlavním poradním orgánem pro koordinaci světové ekonomiky. Uvedl to ve čtvrtek před summitem G20 v Pittsburghu britský premiér Gordon Brown. Naznačil také, že se přiklání k tomu, aby se na summitu přednostně řešily otázky světové obchodní nerovnováhy, jak si to přeje americký prezident Barack Obama. Německá kancléřka Angela Merkelová naopak vyzvala, aby se G20 zaměřila hlavně na reformy finančního sektoru včetně odměn bankéřů.

Evropa tlačí na prosazení reforem finanční regulace a omezení bankéřských platů, což by údajně mělo zamezit dalším finančním krizím. Obama naopak upřednostňuje snahu o koordinaci ekonomických politik v zájmu zmírnění globálních nerovnováh v obchodě a platebních bilancích, zejména mezi USA a Čínou.

"G20 převezme větší úlohu v hospodářské kooperaci, než jakou měla v minulosti G8," řekl Brown novinářům před zasedáním Rady bezpečnosti OSN. Skupina se podle něj bude napříště scházet pravidelně a příští rok převezme její předsednictví Jižní Korea.

Podpora zvýšení čínského dovozu

Brown podpořil americký požadavek na zvýšení čínských dovozů, což by omezilo čínské obchodní přebytky a deficity v průmyslových zemích jako Británie a USA. "Rádi bychom, aby Čína z našich zemí dovážela více," řekl. Debatu o kurzu čínské měny, jehož nízká hodnota zvýhodňuje čínský vývoz, však Brown na summitu neočekává.

Mezinárodní měnový fond by podle Browna měl přijít s návrhem systému pojištění, které by zmenšilo potřebu některých zemí typu Číny hromadit devizové rezervy a umožnilo by jim využít tyto peníze k podpoře svých ekonomik. Země světa drží v rezervách celkem sedm bilionů dolarů a Brown řekl, že tyto peníze "nejsou nezbytně využívány produktivním způsobem".

Merkelová před odletem do USA označila summit G20 naopak za klíč k reformám finanční regulace. Vyjádřila obavy, že snahy učinit svět méně zranitelný finančními krizemi by mohly uváznout.

Německá kancléřka, která má nyní těsně před volbami, vyzvala světové vůdce, aby se dohodli na nové regulaci trhů a nenechaly se od toho odvést jinými ekonomickými tématy. "Pittsbugh rozhodne, zda téma regulace finančních trhů zůstane ústřední otázkou. Pro nás to je na summitu to nejdůležitější," řekla Merkelová novinářům v Berlíně.

Banky: Potřeba udělat jisté kroky a banky tleskat nebudou 

Merkelová vyzvala politiky, aby měli odvahu dělat věci, kterým banky ve světě nebudou tleskat. Německý ministr financí Peer Steinbrück dokonce obvinil bankéře v Londýně a New Yorku, že dělají všechno pro to, aby přísnější regulaci trhů zabránili.

Řada politiků zejména v Evropě svaluje veškerou vinu za finanční krizi na banky a finanční trhy. Ekonomové však namítají, že banky byly spíše prostředníky a skutečné příčiny krize spočívají v zásazích vlád, regulačních orgánů i centrálních bank na podporu levných úvěrů, zejména hypoték.

Zásahy proti platům bankéřů tak podle dnešního listu The Wall Street Journal krizím nemohou zamezit, protože neexistuje žádný důkaz, že by tuto krizi vůbec způsobily. Kampaň proti bankám tak podle listu slouží politikům jako úlitba veřejnosti a nástroj k zakrytí vlastní viny.