Náměstkyně Pentagonu Michele Flournoyová uvedla, že s Českou republikou se v budoucnu nepočítá s možným umístěním mobilních obranných raket, které mají být součástí nově navržené architektury. "S Českou republikou nevedeme diskusi o možném umístění pozemních raket," řekla náměstkyně Flournoyová v Senátu.

Společně se zástupcem náčelníka generálního štábu generálem Jamesem Cartwrightem a šéfem Agentury protiraketové obrany generálem Patrickek O´Reilyim informovali branný výbor Senátů o důvodech zrušení původního Bushova plánu s pevným protiraketovým silem v Polsku a s radarem v Česku.

Flournoyová zároveň odpovídala na dotazy, jak se Polsko a Česko mohou zapojit do nového projektu, který minulý čtvrtek představil prezident Obama a technicky upřesnil ministr obrany Robert Gates.

Ten na tiskové konferenci minulý čtvrtek informoval, že po první fázi projektu, kterou bude v roce 2011 rozmístění obranných raket na námořních lodích, budou v druhé fázi v roce 2015 v Evropě rozmísťovány pozemní mobilní rakety SM -3.

"Už začaly konzultace se spojenci, s Polskem a s Českou republikou, o umístění pozemní verze SM-3 a dalších komponentů systému," upřesnil pak Robert Gates.
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová před týdnem na přednášce v Brookings Institution uvedla, že Američané budou s Českem a Polskem na projektu úzce spolupracovat.


"Jak půjdeme vpřed s pozemními raketami, dali jsme těmto zemím jasně nasrozuměnou, že budou na špičce seznamu," prohlásila Clintonová.

Ze slyšení v Senátu ale vyplývá, že Washington o možném umístění raket dále hodlá jednat  pouze s Polskem. "S Polskem je to cesta velmi jasná, pokud se s námi rozhodnou spolupracovat," uvedla Flournoyová. Už v podepsané rámcové americko-polské smlouvě podle ní stačí udělat "drobnou úpravu", vyměnit popis typu obranné rakety.

 

ctete-v-patek-530.gif