V Radě bezpečnosti OSN na Írán při přijímání rezoluce o jaderných zbraních řeč nepřišla, přesto se jeho jaderný program dostal na seznam jednání velmocí. Deník New York Times zjistil, že americký prezident Obama a lídři Británie a Francie, kteří jsou společně na summitu G20, hodlají v pátek Teherán obvinit, že tajně buduje podzemní zařízení na obohacování jádra a už roky ho skrývá před mezinárodními inspektory z MAAE. Ti se o středisku dozvěděli podle vídeňských diplomatů na začátku týdne.

Zařížení se má nacházet asi 170 kilometrů jihozápadně od Teheránu a podle úřadů zatím není v provozu. Odborníci nicméně odhadli, že jeho uvední do chodu by mohlo trvat maximálně další rok. 

NYTimes se odvolává na zdroje z Obamovy administrativy. Podle listu hodlají státníci znovu apelovat na Írán, aby okamžitě pustil do země inspektory z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nechal je prozkoumat dané zařízení.

Americké úřady údajně sledovaly vývoj tajného projektu několik let. Prezident Obama se teď rozhodl se zjištěním svých lidí seznámit veřejnost, protože Írán v uplynulých týdnech odhalil, že se tajným složkám podařilo přiblížit ke skrývanému zařízení.

Írán pak v pondělí nečekaně poslal inspektorům z MAAE záhadný dopis, v němž připustil, že buduje manévrovací zařízení, na jehož existenci nikdy neupozornil. Prezident Ahmadínežád se nicméně později na Valném shromáždění OSN v New Yorku o záležitosti vůbec nezmínil. 

"Lžou nám" 

"Írán nás podvedl už třikrát," cituje NYTimes jeden ze zdrojů, který má přístup k tajným informacím. "A třikrát jsme ho u toho chytli," dodal. Mířil tím přitom na odhalení podzemního zařízení v Natanzu v roce 2002 a připomněl další důkazy o jaderných aktivitách Teheránu, ke kterým se dostaly tajné služby skrz internet.

Írán odpověděl velmocem. Otevřel továrnu na výrobu jaderného paliva - čtěte ZDE

Zdroj přípustil, že americké tajné složky, hledaly už delší dobu nová místa, kde by íránský režim budoval zařízení na obohacování uranu. Prozkoumávaly údajně terén daleko od střediska v Natanzu.

V Natanzu se nachází asi 7000 centrifug, přičemž v červnu letošního roku jich bylo údajně v provozu téměř 5000. Íránci už díky nim podle agentury DPA obohatili 1,4 tuny uranu.

Nové zařízení by podle Američanů mohlo být uzpůsobeno zhruba na 3000 centrifug na obohacování uranu. V takovém případě by materiál zde vyrobený stačil na bombu za rok, shrnuje list New York Times. 

Rusko po radaru: Sankce pro Írán nevylučujeme 

Administrativa Baracka Obamy ještě minulý týden tvrdila, že íránské jaderné aktivity v tuto chvíli nejsou pro svět hrozbou. Mimo jiné z tohoto důvodu se prezident rozhodl stáhnout plány na vybudování protiraketového štítá ve střední Evropě.  

Západ zatím neoznámil, že by chtěl na Teherán uvalit další sankce. Země G8 ve čtvrtek z Pittsburghu vzkázaly, že pokud země přestane obohacovat uran do konce roku, sankce ji minou.

Postoj naopak v uplynulém týdnu změnilo Rusko - jeho prezident Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že nové sankce proti Íránu budou nevyhnutelné, jestliže Teherán v konfliktu kolem svého jaderného programu světu neustoupí. 


 

Související