Na internetu se objevila nová zvuková nahrávka, jejímž autorem je údajně Usáma bin Ládin. Hlas, jehož autenticitu zatím odborníci neověřili, v ní vyzývá Evropany, aby stáhli své vojáky z Afghánistánu. Zvuk doprovází statický obraz bin Ládina.

"Nežádáme nic nesprávného. Jen ... abyste ukončili nespravedlnost a stáhli své vojáky z Afghánistánu," říká hlas na nahrávce, která je opatřena německými titulky. V Německu, které má v Afghánistánu 4200 vojáků, se v neděli konají parlamentní volby.

Debata o dalším nasazení německých vojáků v rámci spojeneckých sil se tu nanovo rozproudila zejména poté, co začátkem září NATO při náletu na cisterny unesené Talibanem zabilo desítky civilistů. Za tuto událost je totiž podle všeho částečně zodpovědný také jeden z německých velitelů.

Právě na nálety NATO, při nichž umírají civilisté upozornil na nahrávce údajný bin Ládin. Evropané by podle něj měli vystoupit z koalice se Spojenými státy.

"Rozumný člověk nemrhá penězi a svými syny kvůli bandě zločinců ve Washingtonu. Je to hanebná volba zapojit se do aliance, jejíž nejvyšší velitel se nestará o prolévání krve lidských bytostí a záměrně bombarduje vesničany," dodal bin Ládin.

Zatím poslední poselství bin Ládina bylo zveřejněno 14. září a vůdce Al-Káidy se v něm obracel k Američanům. V záznamu umístěném na internet jen několik dní po osmém výročí teroristických útoků na newyorské mrakodrapy bin Ládin Američanům vyhrožoval za vztahy jejich vlády s Izraelem. Zároveň označil amerického prezidenta Baracka Obamu za neschopného ukončit konflikt v Afghánistánu.

Související