V neděli v osm hodin ráno se v celém Německu otevřely volební místnosti, v nichž občané během deseti hodin rozhodnou o novém složení Spolkového sněmu, dolní komory parlamentu. Tím také na příští čtyři roky určí podobu příští spolkové vlády.

V jejím čele by mohla podle předvolebních průzkumů zůstat kancléřka Angela Merkelová, jejíž křesťanští demokraté (CDU/CSU) jsou favority voleb.

V dnešním volebním dramatu tak jde především o to, která strana s předpokládanými vítězi CDU/CSU, vytvoří koalici. Sociální demokraty (SPD) by v roli koaličního partnera mohla vystřídat liberální FDP.

První odhady výsledků zveřejní televizní stanice po uzavření volebních místností v šest hodin večer, oficiální výsledky se očekávají pozdě v noci. 

Ztracená volební urna

Už během prvních hodin slunečné volební neděle se objevily první nesrovnalosti. Ve schránkách jedné obce v Durynsku prý volební komise objevila mylně doručené dálkové hlasy patřící do Wiesbadenu a Kolína nad Rýnem. "Jak se sem dostaly, je opravdu podivné," připustila šéfka komise. Hlasy prý tak nelze do celkového počtu zahrnout.

Menší zádrhel se objevil také v metropoli. Do volebního lokálu v západním Berlíně dorazily hlasovací lístky z jiného obvodu. Problém byl odstraněn, ale už odevzdané zaměněné lístky budou považovány za neplatné.

Hrůznou chvilku prý zažili ještě před otevřením volebních místností v durynské metropoli Erfurtu, kde se na jednom volebním místě ztratila hlasovací urna. Na poslední chvíli se našla v sousední místnosti.

Dopoledne se však zdálo, že se Němci do volebních lokálů příliš nehrnou. Do mnoha přišlo méně voličů než v roce 2005, kdy byla volební účast rekordně nízká, 77,7 procenta. Možná za to může i krásné slunečné počasí.

Výhružná videa teroristů

Někteří vrcholní politici už odvolili včetně prezidenta Horsta Köhlera, který svůj lístek vhodil do urny v Berlíně stejně jako kandidát SPD, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten vyjádřil přesvědčení, že SPD bude vládnout jako nejsilnější strana, neboť voliče přesvědčí její program.

SPD by však podle posledních průzkumů mohlo volit historické minimum voličů - 26 nebo 27 procent. Ještě před několika týdny sociální demokraty ujišťovala svou přízní jen pětina voličů. Preference SPD začaly stoupat hlavně po televizním duelu Steinmeiera s Merkelovou 13. září.

Povinným optimismem hýřil šéf liberální FDP Guido Westerwelle u volební urny v Bonnu, kde ujišťoval, že Německu povládne konzervativně-liberální koalice. Podle politologů by CDU/CSU a liberálům k vládní většině stačilo 47 procent hlasů, v krajním případě i méně. Průzkumy jim slibovaly dohromady 46 až 48 procent.

Merkelová si dávala na čas. V menze Humboldtovy univerzity v centru Berlína by měla volit někdy po poledni.

Otázkou je, zda volební účast či výsledek mohou ovlivnit videoposelství, ve kterých v posledním týdnu islamisté varovali před podporou těch stran, jež chtějí ponechat německé vojáky v Afghánistánu. Okamžité stažení přitom z parlamentních stran prosazuje pouze postkomunistická Levice.

Vznik jiné než černo-žluté nebo velké koalice po dnešku asi znemožní nejen neúprosná aritmetika, ale i předvolební prohlášení, v nichž si strany některé kombinace zakázaly. FDP odmítá vládnout s SPD a Zelenými, obdobně Zelení s CDU/CSU a zároveň FDP. Radikální Levici si jako volebního partnera nedokáže představit žádná z ostatních parlamentních stran.

Volební právo má v Německu 62,2 milionu občanů, vybírají mezi 28 politickými stranami. Souběžně s volbami do Spolkového sněmu se konají volby do zemských parlamentů ve východoněmeckém Braniborsku a v Šlesvicku-Holštýnsku na severu Německa.