Britskému  námořnictvu se podařilo zadržet rekordní množství kokainu, 5,5 tuny, v tržní hodnotě odhadované na téměř čtvrt miliardy liber (asi 6,5 miliardy Kč). Drogy pašovala rybářská loď u břehů Jižní Ameriky. Oznámilo to v pondělí britské ministerstvo obrany.

"Jde o největší úlovek kokainu, pokud jde o jeho objem a cenu. Je to náš třetí úspěch při zadržování narkotik v posledních měsících, ale přesahuje všechno, co se nám dosud podařilo," řeklkapitán lodi Iron Duke Andrew Stacey. Neupřesnil však ani místo operace, ani kam měla překupnická loď namířeno.

Operace se odehrála 15. září, kdy plavidlo Iron Duke hlídkovalo spolu s americkými pobřežními čluny. Více než 24 hodin trvalo posádce britské lodi, než nalezla všech 212 žoků s kokainem, z nichž každý vážil kolem 26 kilogramů. Poschovávány byly na všech možných místech 48 metrů dlouhé rybářské lodi MV Cristal. Některé byly zamaskovány pod betonem, který bylo třeba rozbít.

Na palubě lodi Iron Duke, která v oblasti pomáhá obětem pravidelných hurikánů nebo pátrá po pašerácích narkotik, sloužil loni britský princ William, druhý muž v pořadí na následnictví na britský trůn. Princ se rovněž zúčastnil operace proti pašerákům, při níž byl zajištěn kokain v hodnotě 45 milionů liber (1,2 miliardy Kč).

Související