Slavný newyorský mrakodrap Empire State Building se v noci zbarvil do ruda na počest 60. výročí vítězství komunistů v Číně. Oslava vyvolala nevoli aktivistů i místních politiků, kterým taková pocta režimu, jejž mnozí kritizují kvůli potlačování lidských práv, nebyla po chuti.

"Je ostudné, že Empire State Building vzdává tuto poctu čínské komunistické straně, režimu, který je přímo zodpovědný za smrt nejméně 30 milionů lidí v Tibetu, východním Turkestánu a Číně," řekl televizní stanici Fox News Tenzin Dorjee, Tibeto-Američan, který se angažuje v protibetském hnutí.

Empire State Building běžně mění své osvětlení při příležitosti různých svátků či událostí. Tentokrát proti němu ale přímo před mrakodrapem demonstrovaly asi dvě desítky příznivců Tibetu, který Čína obsadila v roce 1949. Empire State Building tak podle nich mimo jiné oslavila i 60 let čínského útlaku.

 

 

Manažer budovy Joseph Bellina oproti tomu na ceremonii k události v lobby mrakodrapu řekl, že osvícení je pro budovu velká čest a že je pyšný na vztahy mezi Spojenými státy a Čínou a oběma národy. Poctěn i potěšen byl podle svého vyjádření i čínský generální konzul Pcheng Kche-jü, který světla rozsvítil. Čína podle něj za posledních 30 let díky reformám učinila velký pokrok.Newyorský kongresman za Demokratickou stranu ale podle agentury AP namítl, že světla by neměla vzdávat hold "utlačitelskému režimu" s "ostudnou historií ohledně lidských práv". Podle jeho kolegy ze Sněmovny reprezentantů, republikána Petera Kinga, pak čínská oslava znamenala "smutný den pro New York".

Čína si připomíná 60. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky Mao Ce-tungem. Při této příležitosti se v zemi koná první vojenská přehlídka za posledních deset let a gigantický ohňostroj. Masivní oslavy v Pekingu zahájilo na tamním náměstí Nebeského klidu 60 dělových výstřelů.

Související