Po středečním zveřejnění zprávy expertů Evropské komise, kteří konstatovali, že loňskou válku s Ruskem začala Gruzie, podle Burdžanadzeové už není možné, aby Saakašvili ve funkci hlavy státu setrval.

Prezident naopak zprávu označil za velké diplomatické vítězství Gruzie.

"Zpráva je novým důkazem, že máme nezodpovědného a slabého lídra, který ohrožuje stabilitu země a vede ji do slepé uličky. Takový lídr nemá právo vést zemi," uvedla v prohlášení Burdžanadzeová.

Tato někdejší předsedkyně gruzínského parlamentu patřila dlouho ke spojencům prezidenta, jehož k moci jako prozápadního politika vynesla takzvaná revoluce růží v roce 2003. Několik měsíců před vypuknutím loňské krátké války s Ruskem Burdžanadzeová přešla do tábora opozice a stala se z ní velká kritička prezidenta.


Zpráva evropských expertů "je velkým diplomatickým vítězstvím Gruzie", řekl dnes Saakašvili v gruzínské televizi. "Nemohli jsme ani doufat, že Evropa, která se připravuje na tuhou zimu a potřebuje ruský plyn, řekne, že Rusko spáchalo válečné zločiny a etnické čistky. Naše pravda byla obhájena a uznána," zdůraznil Saakašvili.

Expertní zpráva Evropské komise o gruzínsko-ruském konfliktu ale činí Gruzii, a tedy Saakašviliho odpovědným ze zahájení války, i když zároveň obviňuje Moskvu z dlouhodobých provokací, z nepřiměřené vojenské reakce a také z etnických čistek.

 

Související