Izrael drží v rukou první video vojáka Gilada Šalita, kterého přes tři roky zadržují radikálové v pásmu Gazy. Vyměnil jej za 19 vězněných Palestinek, které humanitární pracovníci převezli na hranice s pásmem Gazy a západním břehem Jordánu a propustili je.

Izraelci si jako podmínku pro jejich svobodu kladli, že nejdříve obdrží videozáznam dokazující aktuální stav Šalita a ověří hodnověrnost nahrávky.

Skupinu palestinských vězeňkyň převezly z káznice Hadarim severně od Tel Avivu k hranicím dva uzavřené vozy Mezinárodního Červeného kříže, informovala agentura Reuters. Izrael upřesnil, že žádná z propouštěných Palestinek se přímo nepodílela na vražedné akci proti Izraelcům, ani si neodpykává trest delší než dva roky.

Dohodu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas zprostředkovali egyptští a němečtí vyjednávači. Počátkem týdne na ni přistoupila izraelská vláda jako na gesto na podporu důvěry před dalšími jednáními o Šalitově osvobození. Už ve středu se vrátila k rodičům do uprchlického tábora u Ramalláhu patnáctiletá Palestinka, vězněná za pokus o napadení izraelského vojáka nožem.

Šalit byl unesen na hranici pásma Gazy bojovníky palestinských radikálních hnutí v roce 2006, kdy mu bylo 19 let. Hamas požaduje za jeho propuštění osvobození až tisícovky svých lidí, z nichž někteří si odpykávají v izraelských věznicích dlouhé tresty za násilné protiizraelské útoky.

Zhruba jednominutová videonahrávka, kterou má Hamas poskytnout za skupinu 20 palestinských vězeňkyň, má podat přesvědčivý důkaz o tom, že je izraelský voják naživu a zdráv. O jejím případném zveřejnění v médiích rozhodnou podle agentury DPA Šalitovi rodiče, kteří poprvé po třech letech spatří tvář svého syna.

Únosci dosud nedovolili jeho návštěvu ani představitelům Červeného kříže, zveřejnili pouze audionahrávky a umožnili zajatci poslat několik dopisů rodině.

Související