V neděli byl ve svém tokijském bytě nalezen mrtvý bývalý japonský ministr financí Šoiči Nakagawa. Ten musel ze své funkce odstoupit letos v únoru poté, co se na zahraniční tiskové konferenci údajně objevil opilý. Podle japonských médií zemřel politik ve své posteli, úřady zahájily vyšetřování.

Šoiči Nakagawa pocházel z politicky orientované rodiny. Jeho otec Ičiro Nakagawa byl také ministrem v konzervativní vládě, v roce 1983 byl ale nalezen oběšený ve svém hotelovém pokoji. Úřady později potvrdily, že šlo o sebevraždu.

Sám Nakagawa mladší spojil s politikou celý svůj život. Členem japonského parlamentu byl více než čtvrt století, jako ministr v konzervativních vládách působil přes deset let. Vaz mu ale zlomil incident z letošního února. Při svém vystoupení před novináři na setkání skupiny G7 v Římě jeho chování jednoznačně ukazovalo na to, že požil větší množství alkoholických nápojů.

Japonská vláda to považovala za nesmírnou ostudu, protože videonahrávka nezřetelně vyslovujícího a ospale vypadajícího Nakagawy se opakovaně objevila na zpravodajských stanicích po celém světě. Krátce poté Nakagawa rezignoval na funkci ministra, přičemž se odvolal na zdravotní důvody.

Sám zákonodárce ze nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó ale nařčení z opilosti vytrvale popíral. Svůj stav zdůvodnil tím, že bral léky proti nachlazení a že těžce snáší časový posun.

Během předvolební kampaně letos v létě nicméně slíbil vzdát se konzumace alkoholu a se svými příznivci si připíjel sklenicí mléka. Poslanecké křeslo se mu ale obhájit nepodařilo a po dlouhých letech musel opustit japonský parlament.

Nakagawa v parlamentu zastupoval Liberálnědemokratickou stranu (LDP), která v Japonsku vládla prakticky nepřetržitě poslední půlstoletí. V srpnových volbách ji ale porazila do té doby opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ).

Související