Po celém Rumunsku dnes demonstruje až 800 tisíc státních zaměstnanců kvůli reformám, ke kterým vláda přikročila ve shodě s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Demonstrující podle agentury AP vyzývají vládu, aby přehodnotila platový zákon, který má státním zaměstnancům snížit platy, aby zastavila propouštění a aby zamezila neplacenému volnu.

Řada rumunských škol zůstala dnes uzavřena, v dalších pak učitelé pouze vykonávají dozor. Lékařský personál se zabývá jen akutními případy. Uzavřeny zůstaly rovněž finanční úřady. Solidaritu demonstrantům vyjádřili také policisté, kteří si na rukávy nasadili bílé pásky.

Rumunsko čeká propouštění. Bez práce bude 3700 železničářů - čtěte ZDE

Odbory, které sdružují státní zaměstnance, oznámily, že v protestech hodlají pokračovat ve středu v Bukurešti. Podle odborářů je dnešní demonstrace největší v novodobé historii země, uvedla DPA.

Vláda představila v září po dohodě s MMF opatření, která mají pomoci snížit státní výdaje. MMF půjčil v souvislosti s hospodářskou krizí Bukurešti 17,1 miliardy dolarů (297,2 miliardy korun). Rumunsko má vysoké dluhy v cizích měnách a podle řady ekonomů by se bez mezinárodní pomoci mohlo propadnout do platební krize.

Související