Na tiskové konferenci dostal kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany otázku, zda by považoval za spravedlivé, aby se příštím papežem stal Afričan.

"Proč ne, bude-li to boží vůle?" odpověděl Turkson. "Každý člověk, který se rozhodne stát knězem, zároveň akceptuje možnost být biskupem, pak kardinálem a papežem. Je to prostě součást jednoho balíčku," dodal.

Poukázal na to, že už dřívější generální tajemník OSN Kofi Annan byl z Ghany a že i Spojené státy mají černošského prezidenta Baracka Obamu.

Spekulace o možnosti papeže z rozvojových zemí kolují již řadu let. Právě v Africe zaznamenává katolická církev v posledních desetiletích největší růst: zatímco v roce 1978 bylo na černém kontinentu 55 milionů katolíků, v roce 2007 jich bylo 146 milionů. Naproti tomu katolická komunita v Evropě se zmenšuje.


V roce 1978 se polský papež Jan Pavel II. stal prvním neitalským papežem za 455 let. Trend pokračuje i v jeho nástupci Benediktu XVI., který je z Německa. Ten se těší dobrému zdraví a není pravděpodobné, že by se kolegium kardinálů muselo brzy poohlížet po nové hlavě církve. Tím spíše není zřejmé, že by sbor s převahou evropských kardinálů hledal mimo Evropu. Šedesátiletý Turkson by ale v takovém případě měl dobrou pozici, o čemž svědčí to, že ho Benedikt XVI. jej pro nynější synod ustavil zpravodajem.