Jorgos Papandreu, nový řecký premiér, v úterý v Aténách představil svůj kabinet, v němž si nečekaně pro sebe ponechal rezort zahraničí. Signalizuje tím prý úmysl usilovat o zlepšení vztahů s Tureckem, obdobně jako se o to úspěšně snažil již po roce 1999, kdy byl ministrem zahraničí. Oznámily to tiskové agentury. 

Papandreovo Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) získalo v nedělních předčasných volbách téměř 45 procent hlasů. To pro ně znamená 160 mandátů, a tedy pohodlnou většinu v jednokomorovém parlamentu. Sedmapadesátiletý Papandreu dnes dopoledne v prezidentském paláci složil přísahu za přítomnosti prezidenta Karolose Papuliase a hlavy řecké pravoslavné církve Hieronymose, jak to předepisuje řecká ústava.

Vicepremiérem Papandreu jmenoval Theodorose Pangalose, který dříve v socialistických vládách šéfoval diplomacii. Nyní byl pověřen koordinovat chod vlády v oblasti financí a obrany.

Ministerstvo financí přebírá Jorgos Papakonstantinu, jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra, který byl dosud europoslancem. Jeho úkol nebude snadný, protože Řecko má jedno z nejvyšších zadlužení v EU - na každého občana asi 25.000 eur (asi 640.000 Kč), připomíná DPA.

Papandreu seskupil do nového velkého ministerstva dosavadní rezorty hospodářství, financí a obchodního loďstva, a do jeho čela postavil Luku Kacelisovou. Ta ve stínové vládě socialistů vedla hospodářství. Do čela ministerstva obrany byl jmenován zkušený Evangelos Venizelos, který v předchozích vládách zastával různé ministerské funkce.

Nově byla vytvořena ministerstva životního prostředí, energetiky a klimatických změn, a také ministerstvo ochrany občana, které sdružuje policii a civilní ochranu. Nová řecká vláda má 16 ministrů, z toho pět žen. Ministři by měli převzít jmenovací dekrety již ve středu.

Analytici soudí, že Papandreu měl vzhledem ke svému výraznému vítězství nad Novou demokracií, jež získala jen 33,48 procenta hlasů, velký manévrovací prostor, aby prosadil osobnosti podle své volby, bez ohledu na tlaky ve své straně.

Jorgos je již třetím Papandreem, který stojí v čele řecké vlády. Jeho dědeček Jorgos byl premiérem v letech 1944 až 1945 a znovu 1963 až 1965. Jeho otec Andreas dominoval řecké politice jako šéf Pasoku od roku 1981 do své smrti v roce 1996. Většinu tohoto času byl navíc premiérem.

Související