Zahraniční obchod České republiky skončil v srpnu přebytkem 10,6 miliardy korun, což byl meziročně o 9,1 miliardy korun lepší výsledek. Ve výsledku se pozitivně odrazil především pokles deficitu v obchodu s minerálními palivy o 4,2 miliardy korun a zvýšení přebytku v obchodě s dopravními prostředky o 3,3 miliardy korun.

Vývoz v srpnu klesl meziročně v běžných cenách o 8,8 procenta a dovoz o 14,2 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Vývoz i dovoz klesá nepřetržitě od října loňského roku. Obrat zahraničního obchodu klesl oproti stejnému období loňského roku o 39,8 miliardy koruna a představoval zatím nejnižší letošní měsíční hodnotu.

Obrat se tak dostal zhruba na úroveň srpna 2005. Letošní srpen měl stejný počet pracovních dní jako loňský. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám klesl zahraniční obchod výrazněji v přepočtu na eura a na dolary.

Srpnová bilance byla kromě let 1993 a 2008 vždy záporná. Ke zlepšení bilance došlo především u minerálních paliv zmenšením deficitu o 4,2 miliardy korun a u strojů a dopravních prostředků zvýšením přebytku o 3,3 miliardy korun. Záporný vliv se projevil pouze u chemických výrobků, kde se prohloubil schodek bilance o 0,8 miliardy korun. Na stejné úrovni jako v srpnu 2008 zůstal přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a deficit obchodu s potravinami a živými zvířaty.

"Přes stále pokulhávající zahraniční poptávku obchodní bilance nepřestává vykazovat rostoucí přebytky. Příčinu toho vývoje lze nalézt v dynamice poklesu dovozu, která převyšuje dynamiku klesajícího vývozu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Padající dovozy jsou však v převážné míře odrazem slabosti tuzemské ekonomiky. Ta se zejména projevuje v nižší poptávce po investičním zboží, především po strojním vybavení," dodal.

graf_zahranicni_obchod_bilance

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků se snížil o 6,7 procenta. Klesl vývoz telekomunikačních zařízení o 2,6 miliardy korun, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 2,5 miliardy korun a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu. Zároveň vzrostl vývoz silničních vozidel o 5,3 miliardy korun.

Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků byl nižší o 13,9 procenta, z čehož klesl dovoz telekomunikačních zařízení o tři miliardy korun, strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu o dvě miliardy korun a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu. Pokles dovozu minerálních paliv o 23,6 procenta způsobil zejména nižší dovoz ropy a zemního plynu. V naturálním vyjádření dovoz těchto dvou energetických surovin stoupl o 17,7 procenta a 19,5 procenta.

"I v srpnu byl na exportu cítit vliv šrotovného, které krátkodobě podpořilo poptávku po autech na největším evropském trhu. Na druhé straně je třeba mít na paměti, že vliv tohoto mimořádného opatření je jen krátkodobý, a že po jeho skončení přijde silný útlum zájmu o automobily na německém trhu. Dovoz klesá podstatě rychleji než vývoz, a to i zásluhou nižších cen surovin," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Není důvod k velkému optimismu 

"Pozitivní zprávou v porovnání červencovými čísly je na druhé straně výraznější zmírnění poklesu celkového vývozu, které koresponduje s překvapivě slušným výsledkem průmyslu za srpen. Na potvrzení, zda-li se jedná o známku trvalejšího oživení zahraniční poptávky, si budeme muset počkat do dalších měsíců," řekl Rožumberský.

"Vzhledem k tomu, že se nedá v blízké budoucnosti počítat s tím, že by firmy začaly opět investovat nebo že by domácnosti otevřely své peněženky dokořán, bude import do ČR klesat i v dalších měsících. Nyní lze jen čekat, kdy se první skutečné výhonky oživení v zahraničí začnou nejen objevovat, ale rovněž přinášet pozitivní impulsy i do české ekonomiky," konstatoval Dufek.

Zahraniční obchod se státy EU v přebytku

Se státy Evropské unie byla bilance v přebytku 33,9 miliardy korun, s nečlenskými státy Evropské unie naopak v deficitu 23,3 miliardy korun. Schodek klesl v obchodě s Čínou o 3,3 miliardy korun a dále s Ázerbájdžánem, Japonskem a Ruskem.

Ke zlepšení zahraničního obchodu došlo naopak s Ukrajinou o jednu miliardu korun. Kladné saldo vzrostlo v obchodě s Německem o 2,6 miliardy korun. Přebytek naopak klesl v obchodě s Polskem, Rumunskem a Švédskem.