Šéfové evropských institucí se v Bruselu českého premiéra osobně nedočkali. Jan Fischer musel kvůli závadě letadla použít videopřenos, do Bruselu se ale má vydat příští úterý. Tématem bylo ukončení ratifikace Lisabonské smlouvy v Česku.  Stížnost části senátorů na tento dokument má na stole Ústavní soud. Pokud ji zamítne, posledním v řadě bude prezident Václav Klaus, na jehož podpis čeká 26 států unie.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země EU v současnosti předsedá, řekl, že je nutné respektovat proces ratifikace v Česku. Podle Fischera je pozitivní, že stížnost senátorů projedná Ústavní soud ve zrychleném režimu. "Věřím, že ratifikace bude do konce roku ukončena," řekl Fischer.

Barroso chce mít jasno do konce měsíce 

Premiér představitele Bruselu uklidňoval, že v Česku probíhá standardní ústavní procedura. Není prý důvod, aby byla Evropa nervozní. "Není problém, zda ano nebo ne, ale spíš kdy bude ratifikace ukončena," dodal Fischer. "Nechceme vyvíjet nátlak zvnějšku, musí to být nezávislé rozhodnutí České republiky. A my na něj čekáme," řekl šéf europarlamentu Jerzy Buzek.

Šéf Evropské komise José Barroso řekl, že je potřeba vyčkat na konec ústavního procesu v Česku. "Doufám, že do konce měsíce bude jasno, abych mohl začít tvořit novou Evropskou komisi a věděl na jakém právním základě máme pracovat," řekl Barroso.

Evropa s napětím čeká na to, kdy Česko ratifikuje lisabonskou smlouvu reformující činnost rozšířené Evropské unie. ČR a Polsko jsou posledními členskými státy, které dokument nepřijaly. Pokud by se smlouva neratifikovala do konce roku nebo vůbec ne, Evropská unie by musela nadále fungovat podle takzvané smlouvy z Nice.

Zatímco polský prezident Lech Kaczyński oznámil, že smlouvu podepíše v nejbližší době, Klaus žádný termín nestanovil, což některé evropské politiky znervózňuje. Podle nich odklad ratifikace dokumentu zpomaluje rozhodovací procesy EU, protože smlouva z Nice je neefektivní. Smlouvou se ale v současnosti na popud skupiny senátorů převážně z ODS zabývá český Ústavní soud a Klaus až do vydání jeho nálezu nesmí dokument ratifikovat.

Původně bylo v plánu, že Fischer do Bruselu po zjištění poruchy na letounu odletí náhradním strojem. Nakonec se rozhodlo, že se situace vyřeší přes videokonferenci a premiér zůstane v Praze. Příčinou závady na vládním airbusu podle kapitána letu byla závada na servořízení výškového kormidla.

"Na poruchu u letounu Airbus 319 přišli technici hodinu před plánovaným odletem. Takový problém se u letadla vyskytl poprvé," řekla mluvčí letecké základny v Kbelích Renata Kučerová. Poruchy strojů vládní letky, které převážejí mimo jiné české politiky, nejsou nijak výjimečné.

Naposledy v dubnu se musel z cesty do Itálie vracet do Prahy stroj vládní letky s tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, protože mu při mezipřistání v Brně prasklo čelní sklo. V roce 2005 byl postižen poruchou i vládní letoun směřující s tehdejším ministrem obrany Karlem Kühnlem do Izraele. V témže roce musel kvůli prasklému sklu v Mnichově nouzově přistát Klausův speciál směřující do Vatikánu. Komplikace postihly Klausův letoun i o rok dříve při návštěvě Portugalska.