Somálští piráti napadli v noci francouzskou válečnou loď, údajně v domnění, že jde o nákladní plavidlo. Při útoku nikdo nebyl zraněn.

Piráti zaútočili z lehkých plavidel na francouzskou velitelskou a zásobovací loď La Somme asi 400 kilometrů od somálského pobřeží. Lodi se podařilo zadržet jedno z pirátských plavidel a zajmout pět pirátů.

Piráti svými útoky v Adenském zálivu a v Indickém oceánu výrazně narušují provoz na jedné z nejdůležitějších námořních tras světa. Rozkvět pirátství umožnilo bezvládí v zemi Afrického rohu, která nemá centrální vládu od roku 1991.

Francie je klíčovým členem protipirátské evropské mise s názvem Atalanta, kterou tvoří mezinárodní flotila asi deseti válečných lodí a několik letadel námořnictva. Kromě mise EU u somálských břehů hlídkují i plavidla NATO a dalších zemí, například Ruska, Indie a Číny.


Ani přítomnost válečných lodí piráty od útoků neodradila. Letos napadli podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu IMB přes 130 lodí, což je více než za celý loňský rok.

Související