Premiér Silvio Berlusconi utrpěl citelnou porážku. Ústavní soud včera rozhodl většinou tří hlasů, že zákon, který poskytuje čtyřem nejvyšším představitelům státu (presidentovi, předsedům obou komor parlamentu a předsedovi vlády) imunitu po dobu jejich mandátu, je v rozporu s ústavou.

Soud ve svém výroku uvedl, že zákon porušil článek 3 italské ústavy, která stanoví, že všichni občané si jsou rovni před zákonem, a článek 138, který stanoví, že jakákoliv změna ústavy musí být rozhodnuta dvoutřetinovou většinou parlamentu, ve dvojím čtení - to se nestalo.

Výrok soudu byl očekáván s mimořádným napětím. Lídr separatistické Ligy severu Umberto Bossi prohlásil, že pokud zákon bude zamítnut, vyzve lidi k demonstracím.

Opozice to označila za pokus o zastrašování.

Výnos ústavního soudu znamená, že Silvio Berlusconi bude čelit nejméně dvěma trestním řízením u milánského soudu. Jedno se bude týkat údajného podvodného nákupu práv na promítání filmů velkých amerických filmů ve svých televizních stanicích v letech 1994 - 1997, do něhož je zapleten i britský advokát David Mills. Druhé se týká podplácení soudců při sporu o vydavatelství Mondadori.

Jakýkoliv výrok ústavního soudu by byl vystaven ostré kritice. V případě, že by byl zákon ponechal, polovina Itálie by byla přesvědčena, že je to výsledek nátlaku Berlusconiho a jeho přátel. Protože výrok je pro něj negativní, je jisté, že to jeho stoupenci budou považovat za důkaz o spiknutí. Berlusconi se proto nebrání myšlence předčasných voleb.

Berlusconi: "Politický rozsudek"

"Ústavní soud je ovládán levicí," prohlásil Belusconi k výroku. "Já a moje vláda půjdeme dále vpřed," dodal. Podle premiéra by případný proces proti němu byl "fraškou".

"Jde o politický rozsudek, ale premiér Berlusconi a jeho tým budou vládnout dále, jak si to přáli voliči odevzdáním svých hlasů ve volbách roku 2008," prohlásil premiérův mluvčí Paolo Bonaiuti.

Také jeho koaliční partneři chtějí pokračovat. "Půjdeme dále vpřed, nesehneme se," prohlásil Bossi, který je největším Berlusconiho spojencem.

Berlusconi odmítl odstoupit již předem. "V každém případě setrvám ve funkci do konce volebního období a zůstanu věrný mandátu od voličů," řekl premiér již v úterý v očekávání pro sebe negativního výsledku.  Je přesvědčen, že se jedná o soustředný útok jeho domácích i zahraničních nepřátel.

Související