Francouzský ministr kultury Frederic Mitterrand se netají svou zálibou v sexuální turistice - před čtyřmi lety, když ještě nebyl ve francouzské vládě, napsal pikantní knihu o tom, "jak si zvykl platit za mladé prostituty". Tehdy zřejmě netušil, že se jeho sexuální zpověď dostane na veřejnost v době, kdy reprezentuje francouzskou vládu a jeho země vyjednává s Thajskem o tom, jak zamezit turistice za sexem.

Novináři se podle BBC k materiálu vrátili v souvislosti s případem režiséra Romana Polanského, kterého na konci září zadrželi ve Švýcarsku kvůli třicet let staré aféře týkající se pohlavního styku s nezletilou dívkou. Synovec někdejšího prezidenta Francoise Mitterranda, Frederic se totiž za režiséra opakovaně postavil.

V roce 2005, kdy kniha poprvé vyšla, působil současný ministr kultury v televizi, a dílo tak nevzbudilo zdaleka takový ohlas. Nyní ale zpověď, v níž mimo jiné stojí, že Mitterrand nedokáže potlačit svou zálibu v mladých chlapcích, vyvolala vlnu nevole u francouzské levice i pravice.

Zatímco prezident Sarkozy a vláda jsou uprostřed rozhovorů s thajskou stranou o eliminaci sexuální výletů, francouzskými médii teď kolují útržky ministrovy knihy.

Nepotlačitelná touha

"Všechny rituály trhu s mladíky ... trhu "s otroky" mě neskutečně vzrušují. Množství atraktivních a vždy dostupných chlapců ve mě vyvolává stav touhy," píše Mitterrand v knize a kritici se proto domnívají, že je pedofil. Ministr tvrdí, že výraz "chlapci" používá volně.

"Je to šokující. Jako ministr kultury na sebe upoutává pozornost tím, že obhajuje  režiséra, který znásilnil dítě, a do toho napsal knihu o tom, jak využívá sexuální turistiky," řekl agentuře Reuters mluvčí socialistů Benoit Hamon.

Pravicová strana Národní fronta se dokonce domnívá, že je neúnosné, aby ministr setrval ve vládě. "Nejdřív rezignujte, pane Mitterande, a pak můžete poučovat další lidi," vzkázala mu místopředsedkyně Marine Le Pen.

Sarkozyho kancelář podle BBC sice uvedla, že celá aféra je přehnaná a ponižující, korespondenti a komentátoři v Paříži se ale přesto domnívají, že poškodí  pověst Sarkozyho vlády.

Související