Ve hře o Nobelovu cenu míru bylo 205 lidí, volba padla na amerického prezidenta Baracka Obamu. Oprávněně? ptá se teď svět. To, že se tohoto významného  ocenění dostalo Obamovi, vyvolalo na mezinárodní scéně minimálně překvapení.

"Obama se topí v Afghánistánu podobně, jako se topil Johnson ve Vietnamu," připomínají reportéři podle New York Times, zatímco předchozí nositelé Nobelovy ceny míru ho chválí za to, že vytvořil nové ovzduší na poli diplomacie, když ohlásil svět bez jaderných zbraní, promluvil k muslimům a začal intenzivně jednat o míru na Blízkém východě.

Bílý dům na zprávu a ohlasy zatím reagoval jen stručným prohlášením, podle něhož je prezident Obama cenou poctěn přijímá ji s pokorou. Reuters cituje také strýce Baracka Obamy, který médiím z Keni telefonicky sdělil, že cena je poctou pro celou rodinu a Barackovi gratulují.

Poradce Obamy David Axelrod médiím v pátek řekl, že se prezident s největší pravděpodobností vypraví do Osla, aby ocenění přijal. Dodal také, že si ho Obama váží, ale jde o "nečekané uznání".  

Kdo mu blahopřál

Předseda Evropské komise José Barroso americkému prezidentovi ihned zaslal blahopřání k zisku ocenění. "Ocenění vůdce největší světové vojenské velmoci na začátku jeho volebního období znamená naději, že se podaří uskutečnit jeho vizi zbavit svět atomových zbraní," konstatoval Barroso.

Gratulaci k získání ceny poslal prezidentu Obamovi také bývalý český prezident a známý ochránce lidských práv Václav Havel. Amerického prezidenta si Havel váží, uvedla jeho tajemnice Sabina Tančevová.

Cenu pro Obamu přivítal i Hamíd Karzáí, prezident Afghánistánu, kde desetitisíce amerických vojáků zatím vedou marný boj s povstalci z hnutí Taliban.

"Jsme potěšeni, že Nobelovu cenu za mír si odnesl Barack Obama. Jeho houževnatá práce a vize nových mezinárodních vztahů, jeho vůle a úsilí o vytvoření přátelské atmosféry a nastolení dobrých vztahů a míru ve světě dokazují, že byla Nobelovou cenou za mír oceněna ta správná osobnost," konstatoval Karzáí.

"Trapný vtip"

Ze světa ovšem přišly i negativní reakce. Například mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid uvedl, že jeho hnutí udělení ceny Obamovi odsuzuje. "Nezpozorovali jsme žádnou změnu ve strategii, Obama neučinil nic pro mír v Afghánistánu, nepřijal jediné opatření, které by směřovalo k tomuto cíli a k posílení stability země," řekl.

Podobný ohlas zazněl i od zástupce Hamasu, kterého cituje Reuters. "Obama má před sebou ještě dlouho cestu a hodně práce před tím, než si zaslouží ocenění. Zatím jen slibuje a například v otázce práv pro Araby a muslimi zatím nic nepodnikl," tvrdí.

Z muslimského světa se na adresu Obamy podle zahraničních médií vůbec ozývaly v souvislosti s oceněním vesměs kritické reakce. Jistý pákistánský politik údajně volbu označil za "trapný vtip". Mezi běžnými muslimy zase panuje názor, že Obama "ještě nic neudělal".

Smířlivěji na zprávu reagoval poradce íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda , který vyjádřil naději, že ocenění stávajícího amerického prezidenta přiměje k prosazování spravedlnosti ve světě.

"Doufáme, že zisk ocenění ho přiměje zahájit konkrétní kroky k ukončení nespravedlnosti ve světě," prohlásil poradce prezidenta Íránu, který měl se Spojenými státy napjaté vztahy především za Obamova předchůdce George Bushe.

Předseda norského výboru Thorbjörn Jagland obhajuje rozhodnutí udělit letošní Nobelovu cenu míru Obamovi tím, že už toho učinil dost za uplynulý rok. Nobelův výbor podle něj jen doufá, že prezidenta podpoří v jeho dosavadním úsilí na mezinárodní scéně.