V Íránu padly první rozsudky nad účastníky povolebních červnových protestů, které úřady zajaly. Soud v íránské metropoli Teheránu odsoudil k smrti tři lidi za účast na demonstracích proti výsledkům červnových prezidentských voleb a za spojení s jednou monarchistickou skupinou a s jednou exilovou opoziční organizací. Uvedla to íránská agentura ISNA s tím, že totožnost odsouzených nebyla zveřejněna, pouze iniciály jejich jmen.

"Rozsudky byly vyneseny kvůli jejich podílu na povolebním vývoji a za spojení s íránskými monarchistickými organizacemi a s Lidovými modžáhedy, citovala agentura nejmenovaného činitele. Podle něho nejsou rozsudky konečné a lze se proti nim odvolat.

Lidové modžáhedové je exilová opoziční skupina. Írán i Spojené státy ji považují za teroristickou.

Íránská opozice už ve čtvrtek na své internetové stránce oznámila rozsudek smrti nad účastníkem povolebních demonstrací Mohammadem Rezá Alím Zamaním. Oficiálně nebyl tento soudní výrok potvrzen, ale tomuto jménu odpovídají iniciály jednoho ze tří oznámených odsouzenců. Opoziční server označoval Zamaního za zastánce monarchie.

Rozsudek nad Zamaním už odsoudila organizace pro lidská práva Amnesty International a celý případ označila za "výsměch spravedlnosti".

Po oznámení, že ve volbách 12. června vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, vypukly v Teheránu největší demonstrace za mnoho posledních let. Jejich účastníci měli za to, že výsledky byly zfalšovány. Úřady proti nim tvrdě zakročily. Podle opozice při protestech zahynulo 70 lidí, úřady přiznaly 30 mrtvých. Ve vazbě se octlo přes 2000 lidí.

Související