Afghánské radikální hnutí Taliban je podle vysoce postaveného činitele amerického ministerstva financí v daleko lepší finanční situaci než teroristická síť Al-Káida. Peníze na útoky proti Američanům a příslušníkům mezinárodních sil v Afghánistánu se mu daří získávat z celé řady nelegálních zdrojů.

David Cohen, tajemník ministra pro problematiku financování terorismu, v pondělí řekl, že Talibanu přicházejí peníze od pěstitelů máku a pašeráků heroinu, kteří působí na afghánském kvetoucím trhu s drogami. Hnutí ale vymáhá i platby za "ochranu" od afghánských podnikatelů.

Al-Káida se naopak podle Cohena potýká s finančními problémy, s penězi je na tom nejhůře za několik posledních let a ztrácí vliv. Jde o výsledek cílené snahy Spojených států a jejich spojenců odříznout teroristickou organizaci od jejích dárců, uvedl Cohen.


Upozornil ale, že situace se může změnit, protože stále existuje řada dárců, "kteří jsou připraveni, ochotni a schopni Al-Káidu podpořit".

Americký prezident Barack Obama a jeho poradci v současnosti řeší otázku, zda by Spojené státy měly do Afghánistánu, kde nynější konflikt zuří již osm let, poslat další posily. Zásadním bodem této debaty je to, zda se mají vojenské akce zaměřit úzce na Al-Káidu nebo na aktivity povstalců, za nimiž stojí Taliban.

Související