Moskva doufá, že s Washingtonem najde společnou řeč v otázce nového amerického systému protiraketové obrany. Po schůzce s Hilary Clintonovou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj konzultace na toto téma už probíhají delší dobu.

„Rozhovory probíhají a my doufáme, že na základě těchto konzultací dojdeme k porozumění, které umožní spojit naše úsilí s evropským a dalšími zainteresovanými státy. K porozumění, které nám umožní společně pracovat na analýze a předcházení rizik rozmístění raket ve světě,“ řekl novinářům Lavrov.

Také podle Clintonové mají být raketové hrozby a obrana proti nim "společným dílem". Obrat ve vztahu Moskvy a Washingtonu směrem k vzájemné spolupráci přišel letos v září poté, co prezident Barack Obama odstoupil od plánu svého předchůdce na vybudování radaru v Česku a rozmístění desítky protiraketových střel v Polsku.

Důležitým tématem schůzky byla také příprava nové dohody o odzbrojování, která má být ukončena dokonce roku. Podle Lavrova bylo v tomto směru dosaženo „podstatného pokroku“.

"Naším cílem zůstává uzavřít novou dohodu do 5. prosince, kdy vyprší stávající smlouva START-1," uvedla Clintonová, která se setká ještě s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Oba ministři hovořili také o aktuální mezinárodní situaci. USA již delší dobu tlačí na Kreml, aby podpořil sankce proti Íránu, ten ale zaujímá rezervovaný postoj a podle všeho se na něm nic nezměnilo ani po úterní schůzce.

„Věříme, že Íránu jde o mírové využití jaderné energie, ne o jaderné zbraně. Rusko v tom s námi souhlasí,“ uvedla Clintonová, která diskuzi s Lavrovem označila za „obsažnou a produktivní“. Ruský ministr zahraničí doplnil, že ani jedna ze zemí nevznesla přímý požadavek vztahující se k Íránu, ale vyzdvihnul „že obě strany jsou v těchto otázkách za jedno“.

Clintonová také Lavrovovi řekla, že USA nechystá rozšíření ani naopak omezení sankcí vůči Severní Koreji.

Na pořad dne se dostala také situace v Gruzii, kde se názory i nadále rozcházejí. „Jasně jsem řekla, že neuznáme Jižní Osetii a Abcházii, ale budeme pokračovat v dialogu s Ruskem ve všech dalších otázkách, kde panuje shoda,“ uvedla Clintonová.

Související