Kubánci zatkli v Havaně dva Čechy, podle vyjádření příbuzného pro stanici Frekvence 1 kvůli tomu, že údajně pobuřovali homosexuálním chováním. Médiím informaci o zatčení potvrdila česká diplomacie, podle ní byli 23. června obviněni z trestného činu způsobení škody s návrhem na odnětí svobody. Homosexualitu jako důvod zatčení ministerstvo zahraničí neuvedlo.

"Na základě informací, které máme k dispozici,...předmětný soud dosud neproběhl. Oba obvinění jsou v pravidelném kontaktu s naším zastupitelským úřadem," uvedl mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Podle rozhlasové stanice byli muži zadrženi před odletem z dvoutýdenní dovolené do Prahy. "Měli velmi pobuřovat svým homosexuálním chováním, jsou partneři," řekl Frekvenci 1 jeden z příbuzných českých turistů, který si nepřál být jmenován.

Publicista Petr Burda Frekvenci 1 řekl, že za zatčením muselo být asi něco jiného než homosexuální chování. "Homosexualita není na Kubě trestná, v posledních letech tam z Česka jezdí čím dál více gay a lesbických párů na dovolenou, muselo za tím být něco více," prohlásil Burda, který má přehled o homosexuální komunitě.

Související