Lidem ve střední Evropě komplikuje život předčasný příchod zimy. Na polské straně Tater si chladné počasí zřejmě vyžádalo první oběť, v zemi je čtvrt milionu lidí bez proudu. Ze Slovenska jsou hlášeny hlavně problémy v dopravě.

V polském tatranském středisku Zakopane našli třiatřicetiletého pastýře, který se pohřešoval od středečního odpoledne, kdy se měl vrátit s ovcemi domů. Dnes ráno byl nalezen ve sněhu asi 500 metrů od místa, na které mířil, informoval server onet.pl. Podle internetového vydání listu Gazeta Wyborcza zemřel zřejmě na podchlazení.

Ve vsi Groń nedaleko Zakopaného byl byl u svého domu nalezen 63letý zmrzlý muž. V jihopolských lázních Krynica ráno našli přímo na ulici 50letého muže, který pravděpodobně také zmrzl.

Asi čtvrt milionu lidí je stále v Polsku bez dodávek elektrického proudu. Nejhorší situace je v okolí Varšavy, kde ve středu bylo bez proudu 460.000 lidí. Energetici závady postupně odstraňují. Na některá místa musejí vyjíždět opakovaně, protože vítr elektrické vedení ničí znovu. Hasiči se ze silnic snaží odstranit popadané stromy a větve. Kvůli silnému větru a nebezpečí úrazu starosta Rzeszowa na jihovýchodě Polska vyhlásil zákaz vstupu do parků a na hřbitovy, výjimka platí jen pro pohřby. Ani dnes se nemá počasí zlepšit, bude nadále chladno, větrno, ve vyšších polohách má sněžit.

Na Baltu meteorologové varují před silnou vichřicí, kterou bude provázet liják. Vlny mohou dosahovat až několika metrů.

Na Slovensku je špatná situace zejména v oblasti Tater a na samém východě země. V okolí Spiše padaly podle zpravodajské televize TA3 na silnice stromy, hasiči je likvidovali prakticky celou noc.

"Hustě sněžilo, takže i nápor sněhu přispěl k tomu, že stromy začaly padat," řekl TA3 Martin Penták z hasičského sboru ze Spišské Nové Vsi. V okrese Poprad zase byla velmi špatná situace na silnicích, byly mimořádné kluzké a hlavně na dálnici řidičům jízdu znesnadňoval silný vítr. Je odtud hlášena i řada dopravních nehod.

V Podhorodi nedaleko ukrajinských hranic zase musely děti strávit noc na dnešek ve škole, protože se kvůli popadaným stromům nedostaly domů. Část z nich spala na místní policejní stanici.

Související