Francouzský soud podle očekávání nedovolil, aby zmražené sperma po zemřelém muži bylo odevzdáno vdově. Žena je chtěla využít k svému oplodnění v zahraničí. Devětatřicetiletá Fabienne Justelová vyjádřila nad rozsudkem politování s tím, že ho očekávala. Zároveň projevila odhodlání se proti němu odvolat.

Tribunál ve zkráceném soudním řízení zdůvodnil rozhodnutí platným zákonem, který znemožňuje využít zmraženého spermatu nebo vajíčka k reprodukci po osobě zemřelé, v rozvodovém řízení nebo po rozchodu.

Justelová žádala o sperma po svém muži Dominiqueovi, který zemřel na rakovinu a který při vědomí své blížící se smrti odevzdal několik vzorků státním laboratořím v městě Rennes na severozápadě Francie. Muž zemřel pouhé tři měsíce po svatbě.

Justelová iniciovala soudní řízení proti laboratořím Cecos poté, co tento ústav odmítl vzorky odevzdat s odvoláním na zákon. Přislíbil ale, že je nezničí, jak mu zákon také umožňuje. Žena se ovšem cítila postupem Cecos podvedena, protože o situaci nebyla informována. Sperma by prý s manželem uložila v jiné zemi, kde podobné právní překážky nejsou.


Justelová se obrátila také na francouzský parlament, na rodiče zemřelého a na prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby v záležitosti zasáhli v její prospěch. Setkala se ale s odmítavou reakcí.

 

Související