Hurikán Rick, který se pohybuje podél tichomořských břehů Mexika, zesílil v sobotu  na mimořádně nebezpečný čtvrtý stupeň pětibodové stupnice. Příští týden může zasáhnout letoviska na Kalifornském poloostrově, varovalo americké Národní centrum pro hurikány v Miami na Floridě.

Rick je sedmý hurikán letošní hurikánové sezony v severovýchodním Tichomoří. Byl lokalizován 400 kilometrů jihozápadně od známého letoviska Acapulka. Větry, které hurikán doprovázejí, dosahují rychlosti 185 kilometrů v hodině a bičují jižní pobřeží Mexika.

Podle předpovědi meteorologů hurikán v příštích 36 hodinách ještě zesílí a může do sobotní noci nebo v neděli dosáhnout pátého stupně pětibodové Saffirovy-
Simpsonovy stupnice.
Bouře svými prudkými dešti ohrožuje především Acapulco. Tamní úřady již vydaly varování před lijáky, které by mohly způsobit sesuvy půdy a záplavy.

Rick se pohybuje západním-severozápadním směrem rychlostí 12 kilometrů za hodinu a dá se očekávat, že tímto tempem bude pokračovat několik dalších dní. O víkendu zřejmě zůstane u jižního pobřeží Mexika, protože se pohybuje souběžně s pobřežím, uvedlo středisko, podle něhož se hurikán v úterý zřejmě otočí k mexickému pobřeží.

Tichomořské bouře neohrožují ropný průmysl v mexickém zálivu, ale Kalifornský poloostrov je oblíbeným cílem amerických turistů.
Související