Makedonský parlament v sobotu večer ratifikoval dohodu o vymezení hranice s Kosovem. Kosovský parlament učinil týž den totéž, čímž se podle odborníků otevřela cesta k navázání plných diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Srbsko ale Makedonii kritizuje. Podle něho je krok Skopje ránou pod pás a neobejde se bez značných následků na vztazích mezi Bělehradem a Skopji.

Podle makedonských médií byly dohodou odstraněny dlouhodobé spory o příhraniční území o velikosti asi 20.000 hektarů. Úřady Prištiny dosud zpochybňovaly hranici s Makedonií, jak byla vytyčena v roce 2001 mezi Skopjí a Bělehradem. Kosovo, které vyhlásilo svou nezávislost v únoru 2008, bylo do té doby srbskou provincií.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.