Katolická církev v Itálii prohrála boj o potratovou pilulku. Tamní úřad pro léčiva (AIFA) dal definitivní zelenou tabletkám RU 486, které vyvolávají potrat.  

Pilulku známou pd jménem Migefyne povolili v Itálii po dvou letech úvah a ostrých diskuzích. "Konstatovali jsme, že z farmakologického i vědeckého hlediska neexistují žádná zdravotní rizika," cituje slovenský server Sme.sk šéf úřadu Guido Rasi. 

Potratová pilulka způsobí, že se lidské embryo oddělí od děložní stěny. Žena tak může ukončit těhotenství do 49. dne těhotenství bez chirurgického zákroku.

Italské rozhodnutí přivítaly organizace pro svobodnou volbu žen, podle kterých mají ženy možnost ukončit nechtěné těhotenství neinvazivní metodou, a také někteří gynekologové, jejichž množství metod je tak širší.

Kritici se naopak obávají zneužití a růstu utajených potratů. Připomínají také, že některé ženy údajně po požití tabletky zemřely.

"Tyto smrtelné případy souvisí s tím, že se prostředek nepoužívá správně, nebo že má žena rakovinu," tvrdí zástupci úřadu.

Vatikán protestuje

Vatikán už dříve varoval, že lékaři, kteří pilulku předepíšou, ženy, které ji užijí, a také všichni, kdo ji budou podporovat, budou automaticky exkomunikováni z církve. 

Pilulka byla schválená už v červenci, italská pravicová vláda ale tehdy oznámila, že rozhodnutí komise ještě prošetří. "To, co vítězí, je kultura smrti," prohlásil v létě poslanec středopravé Unie křesťanských demokratů a středu (UDC) Luca Volonté.

O pilulku teď budou moci Italky požádat v nemocnicích, kde bude také podávána. Vztahovat se tak na ni bude italský zákon o potratech.

"V Itálii nikdy nepovolíme domácí potraty. Jestli někdo podá pilulku mimo prostředí nemocnice, bude mu hrozit trestní stíhání," zdůraznil v reakci na rozhodnutí politik středopravicové strany Maurizio Gasparri. 

Ve většině evropských zemích je pilulka povolena, a to včetně Řecka a Španělska. Ilegální je v Česku, dále například v Chorvatsku. Podle italských úřadů od roku 1988, kdy byla pilulka ve Francii představena, zemřelo po jejím požití ve světě 29 žen.

Itálie má jeden z nejmenších podílů potratů v západní Evropě. V roce 2008 bylo v takřka 59 milionové Itálii evidováno 121 406 potratů. Podle odhadů však loni v Itálii skončilo dalších 15 tisíc těhotenství nelegální cestou.

Související