Írán považuje za zbytečné, aby Francie byla přítomna jednáním o dodávkách jaderného paliva pro teheránský výzkumný reaktor. Na tiskové konferenci v Teheránu to v úterý řekl íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí. Prohlásil také, že Írán bude pokračovat v obohacování uranu a že tato otázka s jednáním o nákupu paliva nesouvisí.

Ve Vídni druhým dnem pokračovala jednání o dodávkách palivových tyčí pro jaderný reaktor v Teheránu. Účastní se jich kromě Íránců také Rusové a Američané a v rozporu se zprávami některých médií i Francouzi. Schůzka byla dohodnuta 1. října na sedmistranném ženevském jednání o íránském jaderném programu.

Francie je nadále optimistická a otevřená dohodě s Íránem, uvedlo dnes podle agentury DPA francouzské ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí také ujistil, že Francie se stále účastní "jednání ve čtyřech".

"Uvidíme, co přinesou rozhovory ve středu," dodal mluvčí, který tak naznačil další pokračování jednání. Jejich ukončení stanovené na dnešek 16:30 SELČ nebylo bez vysvětlení dodrženo.

"Nevzdáme se svého zjevného práva na jadernou technologii. Otázka obohacování uranu nesouvisí s jednáním o nákupu paliva v cizině," řekl Mottakí.

Ve Vídni se jedná o palivu pro pětimegawattový výzkumný reaktor umístěný v jaderném středisku Teheránské univerzity. Pracuje s uranem obohaceným jen na 20 procent a po třech měsících jej kontroluje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Ta také zprostředkovává současná vídeňská jednání.

"Přítomnost Francie není nutná"

Mottakí řekl, že Írán pověřil agenturu, aby jeho jménem jednala s dalšími zeměmi o palivu pro teheránský reaktor. "Agentura některé země kontaktovala a USA a Rusko s jednáním souhlasily. Nepotřebujeme mnoho paliva a není nutné, aby bylo do rozhovorů zapojeno mnoho zemí. Přítomnost Francie není nutná," řekl Mottakí.

Íránská televize oznámila, že Íránci odmítají spolupracovat s Francií, protože Paříž už několikrát slíbený materiál nedodala.

Nejmenovaný vysoce postavený diplomat, blízký jednáním agentuře Reuters, řekl, že jednající strany zvažují kompromisní návrh nastíněný MAAE, který by umožnil všem zachovat si tvář. Írán by podle něj podepsal kontrakt s Ruskem a to by pak uzavřelo smlouvu s Francií jako subdodavatelem.

Podle původních plánů by Íránci vyvezli velkou část svého slabě obohaceného uranu do Ruska, kde by se uran obohatil do 20 procent, a ve Francii by z něj byly vyrobeny palivové tyče.

Írán už v pondělí naznačil, že s vývozem svého uranu nebude souhlasit, ale že je ochoten palivo pro teheránský reaktor nakupovat v zahraničí. Íránci uran obohacují v Natanzu údajně pod pět procent, ale stavějí další továrnu u Komu.

Írán má nového šéfa jaderného programu. Změny v jaderné politice se nečekají - čtěte ZDE

Diplomaté: Írán přestal rozšiřovat zařízení na obohacování uranu - čtěte ZDE

Jednání ve Vídni skončilo bez výsledků

Pondělní jednání ve Vídni skončilo bez výsledku, podle diplomatů ani jedna ze stran neustoupila ze svých pozic. Pokud by Írán souhlasil s vývozem asi 1200 kilogramů, tedy 75 procent zásob svého obohaceného uranu, zpomalilo by to jeho případné zbrojní aktivity, které ale Teherán popírá. K tomu, aby se dopracoval k vysoce obohacenému uranu nutnému k výrobě atomové bomby, potřebuje Írán aspoň 1000 kilogramů slabě obohaceného uranu, který pak musí být dále obohacen.

V Búšehru byl letos dokončen tisícimegawattový reaktor tamní jaderné elektrárny, kterou chtěli Íránci letos spustit. Palivo do elektrárny jim dodalo Rusko, které do Búšehru navezlo 82 tun uranu obohaceného o 1,6 až 3,6 procenta.