Bratislava je po téměř čtyřech letech opět vzhůru nohama. Mimořádná bezpečnostní opatření, která provázejí nadcházející neformální schůzku NATO (22. a 23.10.) učiní ze slovenské metropole jedno z nejhlídanějších míst v Evropě. Mnozí situaci přirovnávají k té, která se odehrála během summitu amerického a ruského prezidenta George Bushe a Vladimira Putina v roce 2005.

Přítomnost sedmatřiceti ministrů obrany z členských států nejen Severoatlantické aliance, ale i zemí, které vyslali svá vojska do Afganistanu, ztrpčí život především řidičům.

„Pokud chcete Bratislavu opustit udělejte to raději ve čtvrtek během dne. V pátek odpoledne raději město neopouštějte,“ tak zní doporučení policie. Radí těm, kteří sem nezbytně v uvedených dnech cestovat nemusejí, aby návštěvu odložili, nebo ji posunuli.

Schůzka, která proběhne v areálu Incheba v bratislavské Petržalce, značně omezí dopravu především v této městské části. A tím i těm, kteří sem zamíří ze směru od Prahy a Brna.

Uzavřená bude nejen Vídeňská cesta, ale i některé další komunikace. Dálniční obchvat k Přístavnímu mostu bude zúžený do jednoho pruhu což znamená značné dopravní zácpy a dlouhé čekání. Uzavřeny budou i některé komunikace v centru města, kde jsou delegace většinou ubytované.

Z těchto důvodů bude v Bratislavě omezeno i parkování. V pátek v odpoledních a večerních hodinách se pak budou ministři postupně přesouvat na letiště, což dopravu Bratislavou také hodně zkomplikuje.

Hrozba možného teroristického útoku nutí ministerstvo vnitra i obrany k mimořádným krokům. V okolí Incheby je už elitní speciálně trénovaná vojenská jednotka. Řidiči se musejí také připravit na to, že oni i jejich vozidla mohou být kdykoliv zkontrolována.

Související