Americký viceprezident Joe Biden se snažil napravit ve Varšavě špatný dojem, který zanechalo telefonické zrušení plánů na protiraketovou základnou 17. září, v den, kdy si Polsko připomnělo 70. výročí invaze Sovětského svazu do Polska.

Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Donaldem Tuskem Biden několikrát doslova "mazal med kolem polské pusy" poté, co Tusk oznámil, že se Polsko chce účastnit nově navrhovaného systému protiraketové obrany, který připravuje administrativa Baracka Obamy.

"Polsko už značně přispělo našemu obrannému systému. Polsko je vzorem pro celý svět," řekl Biden na setkání s novináři. "Jsem si jistý pane premiére, že naše spojenectví, se bude rozvíjet."

Poláci slyšeli z úst amerického viceprezidenta řadu dalších komplimentů jako například, že jsou jedním z nejbližších spojenců, nebo že polští vojáci v Afghánistánu odvádějí vynikající práci. S afghánskými veterány se má Joe Biden setkat navečer před svým odletem do Bukurešti.

Biden už má za sebou také první "incident": kamery zachytily, jak premiéra Tuska před tiskovou konferencí oslovuje "Mr. President". Předjímal tak zřejmě výsledek voleb příští rok, v nichž je Tusk favoritem na zisk prezidentského úřadu.

Výměna milých slov 

"Polsko vnímá nový protiraketový systém jako velmi zajímavý a důležitý. Jsme připraveni se na něm v odpovídající míře podílet," ujišťoval ve středu Tusk amerického viceprezidenta.

V Polsku by tak zřejmě mohly být americké střely SM-3. S jejich rozmístěním na evropské pevnině se podle spekulací počítá kolem roku 2015, uvedla televize TVN24 a server Gazeta.pl.

Na otázku, kdy bude v Polsku rozmístěn protiraketový systém SM3, na němž se chtějí Poláci podílet, možná Biden odpoví už během středečního odpoledne, které tráví schůzkou s prezidentem Lechem Kaczyńskim.

Nový americký mobilní štít by měl nahradit nedávno zrušené plány na výstavbu protiraketového deštníku USA ve střední Evropě, jehož součástí měly být střely v Polsku a radar v České republice.

 


 

Související