Expremiér Mirek Topolánek to ve středu řekl celkem výstižně: "Bojím se, že Joe Biden sem s ničím konkrétním nepřijede." Z pohledu Česka se to tak skutečně může zdát. Americký viceprezident totiž do Prahy přijíždí hlavně proto, aby umlčel kritiky, které má doma. Ti Obamově administrativě zazlívají špatnou komunikaci: tedy fakt, že radar padl během jednoho nočního telefonátu a že raketové silo v Polsku Obama zrušil v den výročí sovětské okupace z roku 1939.

Biden tedy zkusí navodit dojem, že Američané se k střední Evropě neotáčejí zády. "Naše motto je: Nic o vás bez vás," prohlásil pro polský list Rzeczpospolita. Podobné ujištění očekává i český exprezident Václav Havel. Od Bidena by rád slyšel, že USA "o nás mají zájem, že nás někdo jiný nevytlačil z amerického zorného pole". Havel to prohlásil v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda.

Biden přiletěl na několikadenní návštěvu Evropy krátce poté, co USA změnily plány protiraketového štítu, v jehož rámci měl být v ČR umístěn radar a v Polsku rakety. Ve středu jednal v Polsku, dnes letí do Rumunska a ve večerních hodinách přijede do Prahy. 

Joe Biden: muž prázdných slov a velkého vlivu 

Ve Varšavě se alespoň dalo čekat, že Biden vyjednával o podrobnostech polské účasti na nové verzi protiraketové obrany. V Praze ale viceprezident nemá pro vyjednávaní partnera. Proto se zde také jeho program rozmělní mezi delegaci úřednické vlády, setkání s prezidentem a kulatý stůl předsedů parlamentních stran. Důležitým bodem vzájemných schůzek by měla být i energetika. Američané mají zájem o státní zakázky pro Temelín.

Barack Obama prý o své jarní cestě do Prahy nakonec mluvil jako o ztrátě času. A Češi zůstávají nečitelní i půl roku poté. Zatímco občanští demokraté se pořád cítí zhrzeni Obamovým upuštěním od výstavby radaru, ČSSD to vnímá spíše jako své vítězství. A na rozdíl od ODS nedoufá, že Američané hned přispěchají s nějakým odškodněním.

Změnu plánů Bílého domu ohledně protiraketového deštníku Havel označil jen za americký technický problém. Připomněl, že o protiraketovém štítu se jedná už 25 let a že to vypadá, že každá americká vláda se na věc dívá odlišně. Víc ho prý rozesmutnila "česko-česká" debata, zda by tady radar měl být.

"Byla to otázka, co zvítězí, zda zahraniční politika založená na solidaritě, na spojenectví, na vůli vzájemně si pomáhat, anebo česká vyčůranost," uvedla dříve bývalá hlava státu v prohlášení.

Havel dodal, že "pokud mají Američané pocit, že se nás dotklo, že se plánu radaru vzdali, pak myslím, že tento pocit je neopodstatněný. Na druhé straně bych já osobně pochopil, kdyby to chtěli vysvětlit podrobněji."