Formální "sranda" za miliony eur. Takový přívlastek připisují Slováci summitu NATO, který ve čtvrtek začíná v Bratislavě. Nelíbí se jim, že na schůzce delegátů Severatlantické aliance nepůjde o nic přelomového, ale bratislavští podnikatelé napojení na politiky vládního Smeru na ní vydělají velké sumy.

Podle serveru Pravda.sk je konání summitu spojeno především s jednou osobou - je jí Alexander Rozin, podnikatel a poslanec parlamentu za stranu Smer. Alexander Rozin dlouhodobě "oroduje" za bratislavskou čtvrť Petržalka a na petržalském břehu Bratislavy se teď shodou okolností v budově Incheby koná dvoudenní schůzka NATO.

Podnikatel Rozin přitom už od roku 1990 působí ve společnosti Incheba a.s., kde je od stejného roku generálním ředitelem. Politik a byznysmen působí také ve funkci generálního ředitele Incheba Praha.

Celá záležitost nabývá ještě podezřelejších rozměrů, protože organizátorem celé akce je Rozinův kolega ze Smeru, ministr obrany Jaroslav Baška. Ten teď musí vysvětlovat, jaké měl důvody k výběru objektu pro konání summitu.

Organizovat tak masivní akce v centru velkých měst za asistence armády a policie je nesmysl, tvrdí kritici. Ministerstvo je ale jiného názoru.

"V Bratislavě není jiný vhodný objekt pro tak rozsáhlou akci, z kapacitního ani bezpečnostního hlediska," řekl médiím mluvčí ministra obrany Vladimír Gemela podle Pravdy.sk. Napojení strany Smer na podnikatele Rozina ale odmítl komentovat.

Vyjadřovat se rezort zatím nechtěl ani k nákladům na organizaci a průběh summitu. "K sumě se vyjádříme až po skončení neformální setkání," uvedl mluvčí Gemela. Podle slovenských médií ale z ministerstva unikly informace, že by mělo jít o částku ve výši až 8 milionů eur. Účet má zaplatit stát a centrála Severoatlantické aliance.

Související