Letadlo s americkým viceprezidentem Joem Bidenem opustilo v pátek večer Prahu. Biden si odváží příslib, že ČR má zájem podílet se na novém systému protiraketové obrany.

Hlavním cílem návštěvy viceprezidenta USA bylo uklidnit Česko, že i po zrušení amerických plánů na stavbu protiraketového radaru v Brdech zůstává jedním ze strategických partnerů.

Nevoli některých českých politiků vzbudil způsob, jakým prezident Barack Obama v září oznámil premiéru Janu Fischerovi záměr Spojených států odstoupit od výstavby radaru.

Před odletem se Biden v salónku na ruzyňském letišti sešel s bývalým prezidentem Václavem Havlem a premiérem Janem Fischerem. Mimo jiné i kvůli protažení této schůzky se odlet amerického viceprezidenta opozdil zhruba o půl hodiny.

S Havlem o Tibetu 

Biden v rozhovoru s Havlem řekl, že zahraniční politika Spojených států není naivní. "Nová administrativa si uvědomuje, jaká je situace, jaké jsou hrozby, jaká jsou nebezpečí v dnešním světě," prohlásil Havel.

Americký viceprezident ho prý také vyzval, aby se neváhal na něj obrátit, pokud by měl na americkou vládu nějaký apel.

Biden se při jednání s Havlem dotkl i nového amerického protiraketového systému. "Spíš jsme mluvili o takových zásadnějších, všeobecných otázkách. O povaze spojenectví, o úloze Evropy, o jejím partnerství s Amerikou," řekl však bývalý prezident. 

Biden při rozhovoru s Havlem také vysvětloval českému exprezidentovi, proč americký prezident Barack Obama před časem nepřijal tibetského duchovního vůdce dalajlamu při jeho návštěvě v USA. Havel za to Obamu kritizoval na říjnové konferenci Forum 2000. Podle Havla byly Bidenovy argumenty logické.

"I když přesto si myslím, že to nebylo šťastné," připustil exprezident. 

Bezpečnostní opatření na letišti byla standardně zesílená, Bidenův nástup do letadla se odehrál za přítomnosti nastoupené jednotky čestné stráže.

Schůzky s českými politiky 

Biden do Prahy přicestoval už ve čtvrtek večer, oficiální program ale zahájil až v pátek. Setkal se s předsedou vlády Fischerem i prezidentem Václavem Klausem. O protiraketové obraně, ale i energetické bezpečnosti Biden mluvil také s lídrem ODS Mirkem Topolánkem a s předsedou ČSSD Jiří Paroubkem.

V rezidenci amerického velvyslance pak Biden usedl k jednomu stolu se členy parlamentu a představiteli politických stran. Pozvání přijali například senátor Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo místopředsedové sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS).

Přilétá Joe Biden, muž prázdných slov a velkého vlivu - čtěte ZDE

Zastávka v Praze: další ztráta času? - čtěte ZDE

Joe Biden přiletěl do Prahy a zmizel. S českými politiky bude jednat dnes - čtěte ZDE

Premiér Fischer s Bidenem hovořili mimo jiné i o prodeji českých vojenských letounů L-159 pro Afganistán a naopak o možném nákupu vojenských dopravních letounů Hercules.

"Joe Biden do České republiky nepřijel prodávat ani kupovat letadla. My jsem hovořili o možném nákupu Herculesů, to je trošku už delší příběh. Tam je potřeba, Američané na to slyší, jednat o ceně, která by České republice více vyhovovala, to jde o náš nákup. Bavili jsem se i naopak o prodeji L-159 pro afgánskou armádu. Ta nabídka byla připravena, víme že by v tom regionu mohla velmi pomoct," řekl Fischer v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle Fischera to bude ještě debata o spoustě technických detailech a o finančních aspektech. Na patřičné úrovni se to bude projednávat hned na začátku listopadu.

Fischer také řekl, že americká firma Westinghouse určitě projeví zájem o účast v tendr na dostavbu Temelína. "Americký viceprezident, a to jsem celkem ocenil, sem nepřijel jako lobbista Westinghousu. Samozřejmě, že Westinghouse určitě o ten tendr projeví zájem. Americký viceprezident se o tom zmínil spíše jenom tak, co by Westinghouse mohl nabídnout, a to je vše," řekl Fischer pro ČT.

Kompletní znění projevu Joea Bidena v Praze

Mám tu čest být s vámi a být v Praze, v tomto velkolepém městě. Uplynula už nějaká doba od chvíle, kdy jsem tu byl, a jsem rád, že jsem zpět, a to obzvlášť v době, která je v podstatě historickým výročím. Je tomu pět let, co Česká republika vstoupila do Evropské unie, uplynulo deset let od jejího vstupu do NATO a 20 let od sametové revoluce, která doslova a bez přehánění inspirovala svět.

Jak už naznačil premiér Fischer - a když jsme spolu šli, myslím, že souhlasí, že jsme měli velmi dobrou - měli jsme velmi dobrou schůzku a velmi dobrou diskuzi. A i když jsme vzdali hold minulosti, podstatnou část jsme strávili hovorem o současnosti a budoucnosti.

Jedním z důležitých bodů mé kariéry senátora Spojených států, kterou jsem vykonával více než 36 let, byla funkce lídra v Senátu v otázkách týkajících se rozšiřování NATO tak, aby se do něj dostala střední Evropa, zvláště Česká republika. Řekl jsem premiérovi, že Česká republika potvrdila každý argument, který jsem tehdy uvedl. Zpětně vzato, je díky vaší zemi vidět, že jsem tehdy udělal velmi, velmi dobře, pane premiére. Tehdy se ozývaly skeptické hlasy. Dnes o žádných nevím. Vidíme to každý den v našich vztazích. Každý den to vidíme v Afghánistánu, kde naši vojáci slouží bok po boku, kde máte provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar, kde cvičíte afghánskou policii, a kam brzy znovu pošlete jednotku speciálních operací.

A jako rodič někoho, kdo sloužil rok v Iráku a za mořem, dovolte mi za prezidenta USA i za mě osobně říct rodičům, manželům, manželkám a dětem nasazených Čechů, že oceňujeme oběť, kterou podstupujete. Týká se i rodin, ne pouze vojáků. Jeden slavný Angličan kdysi řekl, že slouží také "ti, kdo stojí a čekají". Takže naše uznání se týká rodičů, manželů, manželek a dětí nasazených sil. Chceme, abyste věděli, jak vděčni jsme za službu a oběť vašich vojáků - vašich dětí, vašich manželů, vašich otců - a za břemena, která na ně toto nasazení uvalilo.

Jsem také potěšen, že se vracím na místo, kam prezident Obama směřoval svou první cestu do Evropy. Kde znovu demonstroval oddanost Ameriky transatlantickým vztahům a alianci a silné Evropě tím, že se účastnil zvláštního summitu s 27 evropskými lídry. Zde také představil americkou vizi světa bez jaderných zbraní. Premiér a já jsme hovořili o závazku NATO vytvořit novou strategickou koncepci, která naši alianci přizpůsobí hrozbám 21. století.

Dámy a pánové, vybídl jsem premiéra, aby se ujistil, že konečný produkt bude mít zřetelně český důraz. Mimochodem vím, že tomu tak bude, protože jedna z našich velkých bývalých ministryň zahraničí, Madeleine Albrightová, předsedá expertnímu výboru, který bude alianci v otázkách této zásadní strategie radit. A ta vždy z celého srdce mluví s českým důrazem.

Jedna z nových hrozeb naší společné bezpečnosti pochází z rozšíření balistických raket, z nichž stále větší počet může nyní zasáhnout Evropu. Česká republika byla aktivní a odvedla svou práci v předchozím plánu protiraketové obrany. A dnes jsme hovořili o možné roli, kterou by Česká republika mohla hrát v nové architektuře, lepší architektuře - architektuře, která má kapacitu chránit Evropu a která se nesoustřeďuje jen na Spojené státy.

Velmi oceňuji to, co mi premiér řekl, totiž že Česká republika je připravena být součástí této nové architektury a (je připravena) jednat o podmínkách, které bude její účast znamenat. Ujistil mě, že to je velmi důležitý projekt pro Evropu, což oceňujeme a těšíme se na spolupráci s ním a s vládou.

Tým vysoce postavených expertů na obranu přijede počátkem listopadu do Prahy, kde bude hovořit o tomto tématu a také o obranné spolupráci v celé škále oblastí. Nový plán protiraketové obrany je naplánován tak, aby čelil existujícím hrozbám v Evropě pomocí odzkoušené technologie. Ta pokryje větší část Evropy, včetně České republiky, a to efektivněji, než mohl starý systém. Také posílí obranu NATO před budoucími a vyspělejšími raketovými hrozbami.

Také jsme hovořili o energetické bezpečnosti, v níž je Česká republika evropským lídrem. A oceňujeme snahy Prahy podporovat větší propojení elektrické a plynové sítě EU, větší diverzifikaci zdrojů a vedení, včetně plynovodu - projektu plynovodu Nabucco. Hovořili jsme o projektu, také o vaší snaze diverzifikace v nukleární oblasti.

Řekl jsem premiérovi, jak moc oceňujeme, a myslím to upřímně, vedoucí roli České republiky, která jde do hloubky naší budoucí bezpečnosti a prosperity.

V momentě, kdy slavíte 20. výročí sametové revoluce, pane premiére, myslím, že je důležité, abyste porozuměli - protože jste byli všichni uprostřed toho všeho a nemyslím, že to můžete plně docenit - jak moc jste v tom okamžiku inspirovali svět. A doufám, že oceníte a porozumíte, že vy jste tím vzorem. Když cestuji východní Evropou, na Ukrajinu, do Gruzie a na jiná místa, (vidím), že vy jste tím modelem demokracie, ke kterému vzhlížejí. A jsem si jist tím, že díky své vedoucí roli jim pomůžete na té cestě, cestě směrem k plné demokracii.

A děkuji premiérovi za to, že hostil naši delegaci, za kvalitu naší konverzace a za skvělé počasí, které na dnešek připravil. Velmi, velmi to oceňuji. Takže to doopravdy oceňuji, pane premiére, a těším se na další spolupráci s vámi. Děkuji.