Nejméně 130 lidí zemřelo a více než dalších 600 bylo zraněno při dvou bombových útocích, které se odehrály v neděli v centru Bagdádu. Jedná se o nejkrvavější útok v Bagdádu během posledních dvou let. Podle posledních zjištění policie byly výbušniny nastraženy v automobilech. Nejspíš tak nešlo o sebevražedné útoky, jak se někteří policisté původně domnívali.

První nálož vybuchla ráno před ministerstvem spravedlnosti. O pár minut později explodovala druhá u budovy provinční vlády.

Španělsko pohřbívá oběti atentátu, policejní složky jsou maximálně ve střehu - čtěte ZDE

"Nechápu, že jsem ještě naživu. Ten výbuch zničil všechno. Bylo to jako zemětřesení, nic už není na svém místě," popsal situaci agentuře Reuters svědek jednoho z útoků.

Zástupci vlády uvedli, že výbuchy mají pravděpodobně na svědomí členové teroristické sítě Al-Káida nebo stoupenci bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Ulice, které výbuchy zasáhly, byly teprve nedávno znovuotevřeny pro provoz běžné dopravě. To mělo být znamení, že se do této části Bagdádu vrátil klid, napsala AP. V okolí je také několik dalších vládních budov.

Pumových a sebevražedných atentátů v Iráku přibývá od července, kdy se z iráckých měst stáhly americké bojové jednotky. Násilnosti vzbuzují pochybnosti o tom, zda jsou Iráčané schopni nahradit americké oddíly. Podle dohod mají být všichni Američané z Iráku staženi do konce roku 2011.

"Jsou to ty stejné ruce (jako 19. srpna), na kterých je krev iráckého lidu," stálo v prohlášení premiérova úřadu. "Chtějí v zemi způsobit chaos, ohrozit politický vývoj a zabránit parlamentním volbám."

Související