Tisíce demonstrantů se v sobotu v shromáždily v rámci mezinárodního dne akcí proti změnám klimatu. Akce se konala od Sydney po New York přes Paříž, Londýn, Berlín a Madrid a Prahu a měla za cíl upozornit světovou veřejnost na problém oteplování klimatu. Za pět týdnů se v Kodani uskuteční mezinárodní konference s cílem uzavřít účinnou mezinárodní dohodu o ochraně klimatu.

Konference v Kodani, která je považována za klíčovou, má přinést novou mezinárodní dohodu o boji proti klimatickým změnám a nahradit tak kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012. Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen již varoval, že jednání o klimatu nepostupuje dostatečně svižně, aby byla v Kodani dohoda uzavřena.

"Více než 180 zemí se zúčastnilo této akce, která se setkala s nadšeným přijetím všude ve světě," prohlásil z pódia na Times Square v centru Manhattanu mluvčí hnutí 350.org, které manifestaci uspořádalo.

Klíčovým číslem pro ekology je "350"

Mezinárodní den akcí proti změnám klimatu začal v Sydney, kde se několik tisíc demonstrantů shromáždilo v přístavu na pláži Bondi. Rozložili zde zástavy s číslem 350, které má pro ekology zvláštní význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší pod 350 molekul skleníkových plynů na milion (ppm), což je maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny. Podle studie amerického klimatologa Jamese Hansena z loňského roku jsme nyní na úrovni 385 ppm.

V Londýně se shromáždilo přes 600 lidí na březích Temže a vytvořilo číslici pět. Letecké foto z této akce bude připojeno k dalším shromážděním, na nichž byly jinde ve světě vytvořeny číslice tři a nula, aby tak všechny dohromady daly 350, řekla agentuře AFP mluvčí organizace Kampaň proti změnám klimatu (Campaign against Climate change).

Ve Francii zvonily telefony a budíky

V New Yorku se stovka aktivistů za slabého deště sešla s plastikovými transparenty s číslem 350. V Paříži si asi dvě stovky manifestujících zvolily jiný symbol: nechaly přesně ve 12:18 SELČ zvonit své mobily a budíky. Tím připomínaly závěrečný den kodaňské konference, která se uskuteční od 7. do 18. prosince.

Ve Stockholmu se v centru města sešla třicítka demonstrantů s transparentem požadujícím "okamžité jednání o klimatu". V Berlíně se před Braniborskou bránou v centru města shromáždilo 350 demonstrantů s maskami v podobě kancléřky Angely Merkelové. V srbském městě Novi Sad napsalo 350 osob číslo 350 svými stíny.

Manifestace za zlepšení klimatuse konala také v centru Prahy na Staroměstském náměstí. Ekologičtí aktivisté měli připraveno 350 balónků, k nimž rozdávali i letáky vyzývající k ekologickému chování a podpisu petice určené premiérovi Janu Fischerovi před jeho jednáním v Kodani.

Související